o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|

Obcy gość w Układzie Słonecznym. NASA potwierdziła niezwykłe odkrycie

74
Podziel się

Ma około 400 metrów długości, jest skalista o czerwonawym odcieniu i kształcie cygara.

Obcy gość w Układzie Słonecznym. NASA potwierdziła niezwykłe odkrycie
(NASA)
bDKxaDVN

Asteroida przybyła do nas z przestrzeni międzygwiezdnej. Naukowcy zauważyli ją 19 października, a teraz potwierdzają w prestiżowym czasopiśmie "Nature", że bez cienia wątpliwości nie pochodzi z Układu Słonecznego. Astronomowie ochrzcili ją mianem "Oumuamua", co znaczy z hawajskiego "pierwszy posłaniec".

Astronomowie są podekscytowani, bo też trudno przecenić odkrycie. Badania asteroidy pozwolą lepiej zrozumieć, jak kształtowały się inne systemy gwiezdne. Oumuamua najprawdopodobniej podróżuje Drogą Mleczną od setek milionów lat, a teraz dotarła do nas.

Przez dziesięciolecia twierdziliśmy, że takie międzygwiezdne obiekty są obecne, a teraz - po raz pierwszy - mamy bezpośrednie dowody ich istnienia - cieszy się Thomas Zurbuchen z NASA.

bDKxaDVP

Po odkryciu asteroidy teleskopy na całym świecie skierowano właśnie na nią. Jednym z nich był ogromny ESO w Chile. Eksperci musieli zdobyć dużo danych, by obliczyć trajektorię lotu obiektu, jego kolor i jasność. I są efekty. Zespół astronomów kierowany przez Karen Meech z Instytutu Astronomii na Hawajach stwierdził, że' Oumuamua różni się jasnością nawet do dziesięciu razy w zależności od swojej rotacji wokół własnej osi.

Ta niezwykle duża zmienność jasności oznacza, że obiekt jest bardzo wydłużony: jest około dziesięć razy dłuższy niż szeroki. Stwierdziliśmy też, że ma on czerwonawy kolor, a wokół obiektu nie ma żadnego pyłu - wyjaśnia Karen Meech.

Właściwości te sugerują, że Oumuamua jest gęsta, zawiera skały i prawdopodobnie metale. Nie ma w niej wody ani lodu, a jej powierzchnia została zaczerwieniona wskutek działania promieni kosmicznych przez setki milionów lat.

bDKxaDVV

Zobacz także: Tajemnicza asteroida w Układzie Słonecznym

Kilka dużych naziemnych teleskopów nadal śledzi asteroidę. Leci ona z prędkością 137977 kilometrów na godzinę. Niedługo zniknie z pola widzenia. Teraz znajduje się 200 milionów kilometrów od Ziemi. Obiekt przeciął orbitę Marsa około 1 listopada, a w maju 2018 roku przetnie orbitę Jowisza. W styczniu 2019 roku Oumuamua wyjdzie poza orbitę Saturna, a opuszczając Układ Słoneczny, skieruje się w stronę konstelacji Pegaza.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDKxaDVW
bDKxaDWq
KOMENTARZE
(74)
dan
3 lata temu
czy nie mogą wysłać na nią sondy / łazika? żeby leciał na tej skale i odkrywał kosmos? :)
To statek kos...
3 lata temu
Szykuje sie inwazja obcych.
romek
3 lata temu
Szkoda, że nie można tego obiektu przejąć i sprowadzić na ziemię...
bDKxaDWr
Minaj
3 lata temu
Zwykły statek obcych ma taki wydłużony kształt. Podróżują sobie i nic nam do tego.
Bardzo Mądry
3 lata temu
Pojazd kosmiczny Obcych!
Najnowsze komentarze (74)
Zygmunt
3 lata temu
W ostatnim pytaniu quizu o lądowaniu człowieka powinna być trzecia możliwość - na żadnym
kijkilo
3 lata temu
Wyglada podobnie do statku kosmicznego znalezionego na Ksiezycu przez , bodajze, Apollo 18.
dziadek
3 lata temu
Ona ma oko
hejaa
3 lata temu
to ja Bruce Willis, jak wybuchło to złapałem się tego odłamka i mknę przez kosmos, życie na kosmicznej skale uczyniło mnie jeszcze twardszym w następnym odcinku nie spodziewajcie się że zapłaczę
noxis
3 lata temu
To był uptade Ziemi ale Pytin z Trampem wyjeli baterię i żyjemy dalej
jan73
3 lata temu
a może nazwać łatwiej np. ouomoauaotuoa
świadomy
3 lata temu
po kiego mi taka wypowiedź w obcym języku? co to czy moim językiem ojczystym jest już angielski? Przecież oni nawet nie chcą mieć nic wspólnego z nami skoro wychodzą z UE. Nie rozumiem po co jeszcze niektórzy chcą się tego paskudnego, wykrzywiającego aparat wymowy, języka uczyć. Kiedyś powszechnym były inne języki. PORA NA ESPERANTO. Jest tylko jedno ale i wszyscy rządzący wiedzą o tym. Wiecie co by się wtedy stało? Wszyscy na świecie mogliby się, przynajmniej w sposób podstawowy porozumieć. Lecz nie o to chodzi rządzącym.
typ
3 lata temu
To jest odpowiedz wszechswiata na pelna sukcesu polityke PIS , wyslali delaegacje zeby tych geniuszy porwac z naszej planety
bDKxaDWj
Nicco
3 lata temu
Fantastycznie!!! może spadnie na moje pole to ja wezmę zabiorę to do domu i będę trzymał w gablocie jako kosmiczny eksponat
Ela
3 lata temu
A ta prędkość 137977km/h to względem czego jest podawana?
Kkkkkk
3 lata temu
Niech zabierze ze soba pisowcow i ich wyznawcow niech tam buduja swoje rzesze
annngo
3 lata temu
jestesmy powoli oswajani i przyzwyczajani do "obcych" przeciez nie moga odrazu potwierdzic ze naprawde istnieja :D juz teraz takie informacje nie robia na nikim wrazenia - wszyscy mysla ze fake, sciema, kolejny artykul clickbait... a jak sie ujawnia to wszyscy pewnie i tak zbrechtaja i powiedza ze tak wyglada cyrk XXI wieku, zamiast klaunów - szaraczki :D
Shetyna
3 lata temu
Wysłać tam Tuska przez 2 lata może doleci do tego cygara . W ten sposób pozbędziemy się tego szkodnika. Może tam zaprowadzi unijny komunizm i zostanie królem z kosmosu.
wierzący
3 lata temu
Widzicie potwierdza się teoria że Ziemia jest płaska .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić