REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka14.08.18 (08:53)

Obcy inwazyjny gatunek ryb na Mazurach. W jeziorach pojawiła się babka bycza

Jak poinformowało Gospodarstwo Rybackie Mikołajki, w mazurskich jeziorach pojawiła się babka bycza - ryba uznana za gatunek inwazyjny, zagrażający rodzimej ichtiofaunie. Badania naukowców wykazały, że w pokarmie mazurskich kormoranów zaczęła ona pojedynczo występować już w ubiegłym roku.
Facebook.com

Sygnały o pojawieniu się babki byczej w Wielkich Jeziorach Mazurskich pochodzą od wędkarzy. Zrobili oni zdjęcia rybom, które niedawno złowili przy śluzie w Guziance. Wcześniej pojedyncze sztuki tego gatunku wpadły w rybackie sieci na jeziorze Bełdany.

Informację tę potwierdził prof. Łucjan Chybowski z Zakładu Rybactwa Jeziorowego Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Według naukowca już w 2017 r. stwierdzono, że w pokarmie mazurskich kormoranów zaczęła pojedynczo występować babka bycza. W tym roku w wypluwkach znaleziono już znacznie więcej, bo aż kilkadziesiąt sztuk tych ryb. Badania objęły kolonię kormoranów z wyspy na jeziorze Warnołty, które żerują głównie na Śniardwach.

REKLAMA

Babka bycza jest szkodnikiem i może zagrozić rodzimej ichtiofaunie jezior. Według ichtiologów, jeśli ten obcy inwazyjny gatunek będzie się rozprzestrzeniać i zacznie masowo występować w mazurskich jeziorach, to może pozbawiać pokarmu i siedlisk inne gatunki ryb.

Rybacy apelują, aby usuwać te ryby z łowiska. W przypadku złowienia takiej ryby, nie wolno wypuszczać jej z powrotem do wody.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
*Zobacz także: Nietypowe objawy raka jajnika. Zmiany w osobowości *

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij