aktualizacja 

Odkryli miejsce ukrycia Bursztynowej Komnaty?

76

Prace inwentaryzacyjne w nazistowskich bunkrach na Mazurach ożywiły legendę o legendarnym skarbie.

Odkryli miejsce ukrycia Bursztynowej Komnaty?
(Domena publiczna)

Muzeum w Mamerkach porządkowało podziemne tunele. Zlecono badania przy użyciu georadaru. W ten sposób odkryto nieznane pomieszczenie o wymiarach trzy na dwa metry. Szybko powiązano je z legendą o zaginionej w czasie II wojny światowej Bursztynowej Komnacie. Dzieło gdańskich mistrzów, podarowane carowi Rosji przez Fryderyka I Hohenzollerna, zostało skradzione przez nazistów. Jedna z teorii głosi, że Niemcy mogli ukryć skarb właśnie w Mamerkach.

Do muzeum zgłosił się mężczyzna, który twierdził, że był dowódcą saperów, którzy w latach 50. przeszukiwali ten teren. Jego zdaniem właśnie w bunkrze ukryto fragmenty bursztynowego skarbu. Przekonuje, że przed laty saperzy szukali po omacku - czytamy.

*Nowe pomieszczenie odkryto w tzw. obiekcie nr 31. *Jest zamurowane, więc władze placówki chcą się tam wwiercić i wprowadzić do środka kamerę. Do urzędu w Węgorzewie wysłali już wniosek w tej sprawie. Kolejny posłano do konserwatora zabytków w Ełku. Z kolei Nadleśnictwo Borki otrzymało już wniosek z prośbą o zgodę na przeprowadzenie prac eksploracyjnych.

W środku mogą znajdować się elementy Bursztynowej Komnaty, ale także inne zrabowane dzieła sztuki lub unikalne urządzenia techniki wojskowej. Nie ma jednak wątpliwości, że pomieszczenie powstało specjalnie w celu ukrycia skarbu. Gdyby miało być inaczej, nie istniałaby potrzeba specjalnego ukrywania tego miejsca w fundamentach - powiedział "Gazecie Olsztyńskiej" Bartłomiej Plebańczyk z muzeum w Mamerkach.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić