Piotr Kalsztyn| 

Odkryli nowy antybiotyk. Znajduje się w ziemi i zabija superbakterię odporną na leki

43

Nowa substancja nie powoduje przy tym uszczerbku na zdrowiu, więc może być przełomowa dla całego przemysłu farmaceutycznego.

Odkryli nowy antybiotyk. Znajduje się w ziemi i zabija superbakterię odporną na leki
(iStock.com, ~UserGI15633745)

*Naukowcy odkryli nową klasę antybiotyków. *Wydobyli ją z nieznanych wcześniej mikroorganizmów, które żyją w glebie. Nazwali je malacidynami. Nowe antybiotyki mogą zabić kilka superbakterii, w tym m.in. MRSA, czyli gronkowca złocistego.

*Nowe antybiotyki są już testowane na szczurach. *Cząsteczka skutecznie usunęła superbakterię z organizmów zwierząt zarażonych gronkowcem. Co więcej, bakteria nie wykazywała żadnych oznak odporności, nawet po trzech tygodniach - czytamy w portalu sciencealert.com.

Każde miejsce, po którym chodzimy zawiera 10 tys. bakterii. Większości z nich nigdy nie widziałem – powiedział profesor Sean Brady, mikrobiolog z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku.

Naukowcy zaznaczają, że to dopiero początek drogi do wytworzenia skutecznego leku. Opracowanie, przetestowanie i dopuszczenie do dystrybucji produktu może potrwać wiele lat. Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Microbiology" potwierdzają jednak, że w glebach znajduą się mikroorganizmy, które mogą zostać wykorzystane w medycynie.

Zobacz także: Zobacz także: Czarny czosnek - nowa odsłona naturalnego antybiotyku

*Profesor Brady przekonuje, że bakterie są najbardziej skuteczne w naturalnym środowisku. *Zaznacza, że walczą ze sobą od miliardów lat i nie dziwi go, że wyewoluowały do formy prezentującej "najlepszą broń”.

Odkrycie jest dobrą wiadomością dla świata medycyny. Od lat mówi się, że superbakterie odporne na leki są coraz trudniejsze do wyleczenia. Eksperci szacują, że do 2050 roku z ich powodu będzie umierać 10 milionów osób każdego roku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić