o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Odręczny list Einsteina o Bogu wystawiony na aukcji. Ma kosztować 1,5 mln dolarów

62
Podziel się

Odręczny list Alberta Einsteina, w którym fizyk podejmuje tematykę religii, został wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Ma kosztować nawet 1,5 mln dolarów.

Odręczny list Einsteina o Bogu wystawiony na aukcji. Ma kosztować 1,5 mln dolarów
(Getty Images)
bErokNaZ

"God Letter" został napisany w 1954 r. Einstein napisał półtorastronicowy tekst do niemieckiego filozofa Erica Gutkinda. List jest postrzegany jako kluczowy w debacie między nauką a religią.

Ta niezwykle szczera, prywatna korespondencja została napisana rok przed śmiercią Einsteina i pozostaje najjaśniejszym wyrazem jego poglądów religijnych i filozoficznych – napisał w oświadczeniu dom aukcyjny.

W liście napisanym w języku niemieckim Einstein podważa wiarę w Boga. Uważa, że religia jest wytworem ludzkich słabości, a opowieści biblijne to tylko legendy. Fizyk podkreślił również, że naród żydowski, do którego sam należał, niczym nie różni się od innych.

bErokNbb

Słowo "Bóg" jest dla mnie niczym innym, jak wyrazem i wytworem ludzkich słabości. Biblia to zbiór czcigodnych, ale wciąż dość prymitywnych legend. Żadna interpretacja, nieważne jak subtelna, nic nie zmieni dla mnie w tej kwestii - pisał Einstein.

To nie pierwszy list naukowca, który trafił na aukcję. W 2017 roku tekst, w którym fizyk udzielił porady na temat szczęśliwego życia, został sprzedany w Jerozolimie za 1,56 mln dolarów. Jedno ze zdań brzmiało: "Spokojne i pokorne życie przyniesie więcej szczęścia niż pogoń za sukcesem i nieustanny niepokój, który mu towarzyszy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Świadomość po "śmierci". Kontrowersyjne badanie naukowców
bErokNbC
KOMENTARZE
(62)
Leva Tyva
2 miesiące temu
Wasz Bóg istnieje dopóki wy istniejecie! Dokładniej... to wytwór waszej wyobraźni!
PolakPotrafi
3 lata temu
Och, ilu tu geniuszy - mądrzejszych od Einsteina !!!
niepokorny
3 lata temu
Dopiero odkrycie, Bóg to metafora ,to ta część wiedzy która jest przed nami,czy kiedykolwiek ja zgłębimy wątpię
bErokNbD
As
3 lata temu
A co ten śmiertelnik może wiedzieć, tępy bezbożnik.
ha
3 lata temu
a Bóg powie ,dobra Albert ,skoro ja nie istnieję po śmierci to ty też.....i to jest najlepsze co cie spotka....będzie ci dane to w co wierzysz....i będziesz się unosił w nicości całą wieczność...
ile jest krop...
3 lata temu
Dla mnie jak czegoś nie ma lub nie istnieje to w ogóle się nad tym nie rozwodzę i mogę tylko współczuć ludziom takim jak Albert czy Hawkins że marnowali swój i tak krótki czas pobytu na Ziemi na takie mało istotne sprawy dla nich jak wiara będąc niewierzącymi, świadczy to tylko o ich przeciętności i chaosie jaki panował w ich głowach......hahhahaa
rubikoń
3 lata temu
Zaraz tu żydobolszewia napisze że niema zła. Jednak warto mieć jakieś wartości i nie czynić nikomu tego czego sobie by nie uczynił.
strach
3 lata temu
Mowa o Bogu tłumy niewierzących pisze!!!Czy to demon im słodzi ???Zawsze tak samo temat Bóg. to lecą jak muchy by opisać swój przykry stan.
Afa
3 lata temu
Nauka postępuje, dzięki niej żyjemy wygodniej i piękniej pod każdym względem...Mity mają też swoich zwolenników, żyjących w ciągłym lęku i na baczność.
Jakjig
3 lata temu
Z nieczego nic nie powstało, coś tchnęło życiem, naukowo udowodnione że z nicości nic nie powstanie, wszystko jest dopracowane, i ktoś dał temu początek.
Nieznam
3 lata temu
Bóg? Kto to?
123
3 lata temu
Tak to prawda ale religia i wiara jest potrzebna ludziom.
ree
3 lata temu
Rok przed śmiercią Bóg odebrał mu rozum, ponieważ on zbędnym był dla niego.
bErokNbv
Krzysztof
3 lata temu
Stałą kosmologiczną też uważał za największą pomyłkę życia....., więc i tu się mógł pomylić....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić