Barbara Jaros| 
aktualizacja 

Ogromny prehistoryczny grobowiec odkryty na Pomorzu. "Nowy obraz pradziejów regionu"

58

We wsi Łabuń Mały odkryto blisko 130-metrowy grobowiec sprzed ok. 5,5 tys. lat. Zaskoczeni archeolodzy podkreślają, że to największa taka konstrukcja w województwie.

Ogromny prehistoryczny grobowiec odkryty na Pomorzu. "Nowy obraz pradziejów regionu"
(iStock.com)

Grobowiec zachował się w bardzo dobrym stanie. Najprawdopodobniej jest to budowla megalityczna typu kujawskiego - podaje "Wprost". Określenie to wywodzi się od Kujaw, bo to właśnie tam odkryto jak dotąd najwięcej tego typu konstrukcji. Wznoszone od V do III wieku p.n.e. były usypywane w charakterystycznym kształcie wydłużonego trójkąta i obwarowywane wielkimi blokami z kamienia.

Znaleziska dokonał w czasie analizy zobrazowań lotniczego skanowania laserowego Bogdan Przybyła. Z ogłoszeniem odkrycia archeolodzy czekali jednak do momentu jego weryfikacji w terenie. Ponad 60-letni student i prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej nie kryje zaskoczenia rozmiarami konstrukcji.

Głównym powodem, dla którego nasi aktywiści zainteresowali się tym terenem była informacja z XIX-wiecznej publikacji, w której opisano szereg małych kamiennych grobowców megalitycznych.Dlatego dużym zaskoczeniem, chyba dla wszystkich, jest odkrycie na tym obszarze monumentalnej budowli o długości 128 m – mówi Przybyła.

Jak dotąd na terenie województwa zachodniopomorskiego odkrywano głównie mniejsze grobowce z tego okresu. – Dzięki badaniom w ostatnich latach wyłania się nieznany obraz pradziejów tego regionu. W neolicie ścierały się tutaj zapewne wpływy różnych społeczności, o czym świadczą różnorodne grobowce – mówi dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii na Uniwersytecie Szczecińskim.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj też: Zagadka zmumifikowanej rączki. Pierwszy taki przypadek w historii
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić