aktualizacja 

Otwierali niezwykłą autostradę z wielką pompą. Zaraz potem złodzieje ukradli kawałek trasy

43

Skradziony odcinek nie jest długi, ale wystarczył, by stać się jednym z najważniejszych tematów w chińskich mediach. Wszystko przez niezwykłość samej autostrady.

Otwierali niezwykłą autostradę z wielką pompą. Zaraz potem złodzieje ukradli kawałek trasy
(qlwb.com.cn)

Pięć dni pod otwarciu solarnej trasy zniknął jej kawałek. Odcinek mierzył dokładnie 1,8 metra. Być może kradzież nie wzbudziłaby tak wielkich emocji, gdyby droga nie była otwierana z ogromnym "przytupem" i nie budziła tak wielkiej dumy w mieszkańcach Kraju Środka - pisze "The Guardian".

Chińczycy reklamowali ją jako pierwszą na świecie solarną autostradę. Niezwykły odcinek ma długość jednego kilometra i biegnie w rejonie miasta Jinan na wschodzie kraju. Pod betonową nawierzchnią specjaliści umieścili panele słoneczne. Aby wszystko miało sens, zastosowali przezroczysty beton. W ten sposób panele mogą być ładowane bez przeszkód.

Celem złodziei z pewnością nie były materiały. Same w sobie były tanie. Jednak inżynierowie, którzy odpowiadają za projekt podejrzewają, iż celem kradzieży był sposób wykorzystania materiałów w nowoczesnej technologii, w jakiej został wybudowany solarny odcinek autostrady. Podobno już w czasie budowy w okolicy pojawiali się szpiedzy technologiczni, którzy robili zdjęcia inwestycji.

Chińczycy otworzyli autostradę 28 grudnia 2017 roku. Kradzież odkryli tydzień później, a teraz pojawiły się informacje na ten temat. Koszt wybudowania metra kwadratowego sięgnął - w przeliczeniu na złotówki - 1,6 tysiąca złotych. Kilometrowy odcinek trasy zbudowanej w ten sposób może zasilać około 800 domów.

Zobacz także: Zobacz także: A2 znów podrożała. Minister zrzuca winę na poprzednie rządy

Wcześniej podobne drogi już powstały, żadna jednak nie była autostradą. Działająca na podobnej zasadzie ścieżka rowerowa została oddana do użytku w Amsterdamie w 2014 roku. Również we Francji zbudowano solarną drogę w jednej z wiosek.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić