Planowali zamachy na igrzyskach. Aresztowania w Brazylii

0

W ramach Operacji Hashtag aresztowano dziesięciu Brazylijczyków szykujących się do zabijania ludzi w czasie igrzysk w Rio de Janeiro.

Planowali zamachy na igrzyskach. Aresztowania w Brazylii
(REUTERS/Fabrizio Bensch /Forum)

Wpadło 9 dorosłych i nastolatek. Mieszkali w różnych stanach. Porozumiewali się m.in. aplikacją WhatsApp, którą, być może w związku z tym śledztwem, niedawno w Brazylii zablokowano. Zatrzymani mężczyźni wymieniali informacje o niedawnych wydarzeniach w Nicei i Orlando oraz, według słów ministra sprawiedliwości, także o możliwości podobnych ataków w czasie igrzysk w Rio de Janeiro.

Zwrócili na siebie uwagę śledczych monitorujących sieć w poszukiwaniu treści dotyczących nietolerancji religijnej. Chcieli zabijać, posługując się metodami partyzanckimi - czytamy w "O Globo".

*Jeden z aresztowanych kontaktował się ze sprzedawcą broni z Paragwaju. *Chciał kupić karabiny AK47. Choć wszyscy ogłosili wierność ISIS i szukali z islamistami kontaktu, do realizacji planów było jednak daleko.

To byli kompletni amatorzy, zupełnie nieprzygotowani do ataku. Kilka dni przed aresztowaniem postanowili zacząć uczyć się technik sztuk walki - kpił z niedoszłych zamachowców minister Alexandre Moraes.

*Po zamachu w Nicei władze Brazylii podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego. *Na krajowych lotniskach wprowadzono bardzo szczegółową kontrolę bagażu. Specjalną ochroną objęto też dyplomatyczne placówki Francji.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić