o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Po 30 latach dogadali się z Grekami. Macedończycy zaskoczeni nową nazwą kraju

83
Podziel się

Władze w Skopje osiągnęły porozumienie z Grekami w sprawie nazwy swojego kraju. Premier Macedonii wezwał obywateli i opozycję do zaakceptowania propozycji.

Po 30 latach dogadali się z Grekami. Macedończycy zaskoczeni nową nazwą kraju
(iStock.com, natanaelginting)
bDUaGuBh

Republika Macedonii Ilindeńskiej - tak ma się nazywać obecna Macedonia. Ilinden to inaczej święty Eliasz, którego święto wypada 2 sierpnia. Tego dnia w 1903 roku wybuchło powstanie przeciwko Turkom (powstanie ilindeńskie), w trakcie którego proklamowano republikę. 2 sierpnia, na pamiątkę tamtych wydarzeń, obchodzone jest święto państwowe Macedonii - Dzień Republiki.

Nowa propozycja jest zupełnym zaskoczeniem dla Macedończyków. Wcześniej władze kraju mówiły raczej o nazwie Macedonia z dodanym kwantyfikatorem geograficznym (Zachodnia, Górna). Teraz jednak premier Zoran Zaew ujawnił, że podczas niedawnego spotkania w Sofii z szefem greckiego rządu Aleksisem Tsiprasem uzgodniono, że Maceodnia Ilindeńska jest kompromisem, który są w stanie przyjąć obie strony.

Spór z Atenami od 30 lat blokuje ten kraj na arenie międzynarodowej. Grecy sprzeciwiali się nazwie Macedonia, uznając że należy ona do greckiego dziedzictwa narodowego. Region Grecji ze stolicą w Salonikach nosi nazwę Macedonia, więc w grę wchodziła także obawa o ewentualne roszczenia terytorialne w przyszłości. Z tego powodu Ateny uniemożliwiały negocjacje Macedonii w sprawie przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

bDUaGuBj

Zabiegi o dogadanie się z Atenami przybrały na sile w 2017 roku. Wtedy władzę objęła socjaldemokratyczna ekipa premiera Zaewa. Są bliscy osiągnięcia pierwszego celu, czyli odblokowania Macedonii w stosunkach międzynarodowych. Premier powiedział, że jeśli propozycja nowej nazwy zostanie zaakceptowana przez inne kraje, to w czerwcu Komisja Europejska zaleci rozpoczęcie rozmów w sprawie członkostwa Macedonii w Unii, a delegacja ze Skopje zostanie zaproszona na szczyt NATO w lipcu.

Premierzy uzgodnili nową nazwę, ale do finału droga jeszcze daleka. Jej brzmienie mają zatwierdzić obywatele w referendum, jednak większość Macedończyków jest niechętna zmianie. Zupełnie inaczej niż szef rządu.

Jestem Macedończykiem i popieram to rozwiązanie. Proszę mi uwierzyć i poprzeć propozycję, która poprowadzi nas naprzód. To historyczna szansa - mówił Zaew po spotkaniu w Skopje z prezydentem Iwanowem.

bDUaGuBp

Władze kraju zapewniają, że nie ma mowy o utracie macedońskiej tożsamości. Zmianie nie ulegnie także nazwa języka macedońskiego. Nietknięte pozostaną międzynarodowe kody Macedonii - MK i MKD.

Gorsza sprawa jest z opozycją, i to zarówno w Macedonii, jak i w Grecji. Ta pierwsza nie chce w ogóle zmian, a na temat najnowszej propozycji jeszcze się nie wypowiedziała, mimo że jej przywódca uczestniczył w spotkaniu premiera z prezydentem. Z kolei opozycja w Grecji twierdzi, że w nowej nazwie Macedonii wciąż widnieje Macedonia, a to nie do przyjęcia dla oponentów Aleksisa Tsiprasa.

Pytanie czy Macedonia Ilindeńska spełni jeszcze jedno ważne kryterium. Jednym z warunków, jakie powinna spełniać nowa nazwa jest powszechne jej używanie nie tylko poza granicami, ale także wewnątrz kraju. A trudno sobie wyobrazić, by nagle Macedończycy zaczęli dokładać przymiotnik do obecnej Macedonii. Nawet jeśli to przymiotnik od miejscowości, która jest dla nich święta. Język dąży do prostoty, a nie komplikacji.

bDUaGuBq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUaGuBK
KOMENTARZE
(83)
Wiesia
3 lata temu
Jedna partia nazwała się Prawo i Sprawiedliwosc a kłamią i kradną. To daje więcej do zastanowienia
nation
3 lata temu
USA zmienią nazwę na "Wielki Izrael".
nation
3 lata temu
Polsce już zmieniono nazwę na Polin bez pytania Polaków.
bDUaGuBL
yfd
3 lata temu
Trochę bez sensu. Jest wiele powtarzających się nazw, co to komu przeszkadza? Jak by ktoś w innym kraju nazwał miasto Polska, to co nas to obchodzi? Nie czaję problemu. Zakute tradycjonalistyczne łby i tyle.
Logicznie myś...
3 lata temu
Jeśli Macedonia Ilideńska - to i Macedonia Grecka i będzie uczciwie, ot i wszystko.
Najnowsze komentarze (83)
sw ilia
2 lata temu
nasz urlych von jungingen dostal POsadke w Uni za sprzedanie Polski w normalny kraju dostalby czape a tu ryzy krzyzak jesszcze szczeka
majki
3 lata temu
Grecja na zbyt dużo sobie pozwala. Proponują Macedonii na zmianę nazwy na "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii". Ja na miejscu Macedonii odpowiedział bym im tak: Zgoda - zmienimy nazwę na taką ale jak wy zmienicie nazwę na "Obecnie bankrutująca Grecja"
osa
3 lata temu
jest to dobre rozwiązanie i z czasem pryjmie sie !
Jaro
3 lata temu
To może od razu Ilindia? Będą mogli udawać, że się ze Śródziemia urwali.
Ja
3 lata temu
I co w tym jest trudnego do wymowienia??
gru
3 lata temu
precz z turkami i ich za. .... islamem.. ""religią"" terroru i bandyctwa .!!!!!!!!
nnn
3 lata temu
""bronuś niepiśmienny 20 maj, 20:17 my powinnismy zmienic na Tuskoland"" pejsotuskoland.
Jack
3 lata temu
Ja nie rozumiem dla czego tak uparcie tkwią przy greckim słowie Macedonia skoro mają własną słowiańska i powinno być Republika Vardarska!!!
bDUaGuBD
Makak
3 lata temu
A ja myslalem ze chodzo o ,,Polska Republike Bananowa Jarka Kaczorka "
Mietek
3 lata temu
Podobno Polacy pokonali Macedończyków w bitwie pod Cecorą
Jojo
3 lata temu
Mogli nazwać Aleksandrowo i duma by ich rozpierała. Macedonia to prowincja Grecka , te ludy to napływowe
Nemo
3 lata temu
To bez znaczenia. Slowianski narod Macedonski popelnil narodowe samobojstwo oddzielajac sie od Jugoslawii. Dlaczego? Dam przyklad Kosowa. Przed II WS w Kosowie mieszkalo zaledwie 10 procent albanczykow. W okresie II wojny albanczycy kolaborowali z faszystami Mussoliniego. W efekcie eksterminacji i wypedzen serbow po wojnie stanowili juz ok. 50 procent. Z wysokim przyrostem naturalnym do lat 90tych ubieglego wieku bylo ich juz 80 procent. Po masowych mordach i wypedzeniu serbow po 2004 roku, serbowie stanowia 10 procent popluacji w Kosowie. Praktycznie pod ciaglym oblezeniem w Kosowskiej Mitrowicy. W dzisiejszej Macedonii liczacej 2,1 miliona osob, 25 procent to albanczycy. A wiec na przykladzie Kosowa rachunek jest prosty. Za 50 lat slowianskich macedonczykow nie bedzie. Resztki uciekna zapewne do Bulgari i Serbii gdzie zostana zasymilowani w kilku pokoleniach.
Ewa
3 lata temu
Czasami trzeba ustąpić, szacun Macedończycy
zyx
3 lata temu
jeszcze nie słyszałem, że jak ktoś się jakoś nazwie, to potem wysuwa "roszczenia" w stosunku do kogoś
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić