Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Podstępny wirus tkwi w co czwartym z nas

27
Podziel się:

80 procent osób w Polsce zakażonych wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C, nie zdaje sobie z tego sprawy.

ból brzucha
ból brzucha (Shutterstock.com)

Choroba, choć śmiertelna, jest uleczalna, gdy zostanie w miarę wcześnie rozpoznana. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą. Mimo że na wirusa nie ma szczepionki, HCV jest całkowicie uleczalne w 90 proc. przypadków, a leki są refundowane przez NFZ.

*Według szacunków w Polsce jest od 220 do 230 tys. zakażonych tym wirusem. *Zetknęło się z nim więcej osób, ale nie każdy się zaraża. Choroba nawet przez kilkadziesiąt lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast nierozpoznana prowadzi do poważnych zmian wątrobowych, m.in. marskości i raka wątroby, dlatego określa się ją mianem cichego zabójcy.

Rozpoznanie wirusa nie jest łatwe. HCV nie ma charakterystycznych objawów klinicznych. Jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu. Wirus przenoszony jest przez krew. Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z raną, czyli z krwią osoby zakażonej.

Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu człowieka może nieraz upłynąć kilka dekad, zanim pojawią się charakterystyczne objawy - powiedział prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

*Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zainaugurował kampanię "HCV jestem świadom". * Dzięki akcji każdy może uzyskać certyfikat dotyczący zapobieganiu zakażeniom wirusem HCV. Kampania będzie prowadzona podczas imprez masowych w 16 miastach. Podczas inauguracji kampanii wyświetlono spot promocyjny, który będzie można zobaczyć przez najbliższe miesiące w telewizji i internecie. Wskazuje się w nim na powszechność zakażeń wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Co zrobić, aby nie zakazić innych, jak edukować i osoby zakażone, ale przede wszystkim osoby wykonujące różnego rodzaju zawodowe czynności związane z naruszeniem ciągłości tkanek takich jak nakłucia, przecięcia skóry czy iniekcje - mówił prof. Gierczyński.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
andrzej
6 lat temu
Nikt takich testów nie robi nawet podczas pobytu w szpitalu a tam zarażenie jest niemal na bank pewne. Na dializach zarażono tysiące ludzi ( afera w Łodzi) Jedynym sposobem na upewnienie się czy nie jesteś nosicielem HCV jest zostanie honorowym dawcą krwi bo tylko wtedy przeprowadzą Ci pełne testy bo badań RNA w innym wypadku się nie robi. Poznałem to na własnej skórze niestety gdyby leczyć wszystkich chorych na HCV to trzeba by zlikwidować kilka 500 plus koszt kuracji to ponad 50tys a czeka się latami
999
6 lat temu
winni tym chorobom są żydzi z chemtrails ;-(
macius
6 lat temu
zarazic sie mozna poprzez krew,a uprawiajac seks?!
jureq
6 lat temu
mam coś podobnego co Jaro , ale u mnie to tylko wode spuszczają furosemidem i czekam kiedy odwalę kitę.
jureq
6 lat temu
czy należy się jakieś odszkodowanie? Kiedyś nikt tego nie sprawdzał a teraz to już musztarda po obiedzie. Nie mozna udowodnić kto zaraził a lekarze wyprą sie twierdząc żeś pijak
d
6 lat temu
nie piszcie farmazonow ..prywatnie trzeba sie leczyc ...wiec nie jest tak rozowo
f
6 lat temu
okropna poczta ...co wyscie zrobili ...
zuza
6 lat temu
Piszący artykuł zna temat tylko w teorii, wyleczenie jest bardzo trudne , aczkolwiek możliwe. wyleczalność w zależności jakimi lekami 30 % bądź 70%,
Jaro
6 lat temu
Genotyp b1 leki Exviera+Viekirax bez Rybawiryny przez 90 dni.Miałem aktywność zapalenia7,9 a zwłóknienie F2. Badanie wątroby bezinwazyjne prywatnie aparatem FibroScan ok.300zł .Prawdopodobnie wirusa podarowali mi w szpitalu jakieś 35lat temu, a zdiagnozowano go trzy lata temu przy operacji. Gdyby nie zabieg pewnie do dodzisiaj nie wiedziałbym że go mam,bo niedawał żadnych objawów.Badanie z krwi na hcv kosztuje 30zł.Chyba warto wydać te pieniądze zanim będzie --------------.Pozdrawiam
no grubo...
6 lat temu
220-230 tyś. ludzi to 80% Polaków? A reszta to tajni agenci, zdrajcy itd.?
Ana33
6 lat temu
z tymi 80 % ludzi to może trochę przesadzili , a kto kurcze zarażał służba zdrowia nie badając krwi przetaczanej na HCV ponad 20 lat temu i tak już poleciało . A przez kontakty seksualne małe prawdopodobieństwo , tak samo z matki na dziecko przy porodzie około 6% do % że dziecko sie zarazi
lilka
6 lat temu
Ciekawe na czyje zlecenie te pierdoły piszecie? Czyzby juz jakaś szczepionka czekała w magazynach??? W buty z tym ....straszenie tylko ludzi !
;-D
6 lat temu
ale FAJNA - leczyłbym ją i opiekowałbym się 24 h
lalala
6 lat temu
"Według szacunków w Polsce jest od 220 do 230 tys. zakażonych tym wirusem." tytul-Podstępny wirus tkwi w co czwartym z nas zy w polsce zyje 880tys osob?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić