Wróć na
Wojciech Darewicz
|

Pół miliona małży ugotowanych żywcem w Oceanie Spokojnym

25
Podziel się

Światowe media podchwyciły wpis, jaki na Facebooku zamieścił mieszkający w Nowej Zelandii Brandon Ferguson. To nie pierwszy raz, kiedy mężczyzna informuje o martwych małżach wyrzuconych przez fale na brzeg Pacyfiku. Już wcześniej zdarzało mu się napotykać na plażach setki martwych zwierząt. Nigdy wcześniej nie było ich jednak aż tyle.

Małże na brzegu oceanu.
Małże na brzegu oceanu. (Getty Images)
bCXGAdVN

Pół miliona martwych małży. Tym razem zwierząt było o wiele więcej niż w podobnych przypadkach. Zauważył je Brandon Ferguson na plaży Maunganui Bluff, która znajduje się na północnym wybrzeżu Nowej Zelandii. Zamieszczone przez niego wideo obiegło świat.

Czekaliśmy na odpływ, by pozbierać muszle. Niestety, kiedy woda odsłoniła dno, po okolicy poniósł się zapach gnijących owoców morza. Małże były martwe, niektóre z muszli leżały puste. Niektóre szczątki leżały na ziemi, bądź unosiły się na wodzie – powiedział Ferguson w rozmowie z Business Insider.

bCXGAdVP

To nie pierwszy raz. Podnosząca się temperatura wód jest zabójcza

Podobne widoki nie są u wybrzeży Oceanu Spokojnego nowością. Do takich wydarzeń dochodziło już w poprzednich miesiącach. Zdaniem naukowców powodem śmierci jest globalne ocieplenie, w następstwie którego rośnie temperatura wód oceanicznych.

Małże umarły z powodu "stresu termicznego". Wyobraźcie sobie, że latem idziecie na plażę około południa i opalacie się przez 4 godziny. I robicie tak codziennie przez większość tygodnia. Możecie być pewni, że po tym czasie skończycie z poparzeniami – tłumaczy w rozmowie z The New Zeland Herald naukowiec Andrew Jeffs, dodając, że jeśli temperatura wody w Pacyfiku nadal będzie się podnosić, małże w Nowej Zelandii całkowicie wyginą.

Zobacz także: Rekordowe temperatury u wybrzeży Antarktydy

Dramatyczne dane. W grudniu 2019 roku na 640 tys. kilometrów kwadratowych Oceanu Spokojnego, znajdujących się na zachód od Nowej Zelandii, temperatura wzrosła o 5,5 stopnia. Proces ten stanowi olbrzymie zagrożenie dla żyjących tam ryb i koralowców.

bCXGAdVV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCXGAdWq
KOMENTARZE
(25)
Realista
7 miesięcy temu
Wnioski wyciągnijcie sami : Ilość CO2 wyprodukowana na jedna osobę w Europie 1. Rosja - 11,54 tony / rok 2. Holandia - 9,62 tony / rok 3. Niemcy - 9,47 tony / rok 4. Polska - 7,76 tony / rok 5. Włochy - 6,03 tony / rok Ilość CO2 wyprodukowana na jedna osobę 1. Kanada - 18,63 tony / rok 2. Australia - 17,20 tony / rok 3. Arabia Saudyjska - 16,02 tony / rok 4. USA - 15,56 tony / rok 5. Kazachstan - 12,89 tony / rok 10 największych elektrowni węglowych w UE, które generują najwięcej CO2, aż 7 znajduje się w Niemczech (dane za 2017 rok), a emisje niemieckiego przedsiębiorstwa RWE są blisko 2,5 razy większe od emisji polskiego
abuksan
7 miesięcy temu
Znaczy się, że woda w Pacyfiku się gotuje?
freedom
7 miesięcy temu
1. Dopiero teraz się "gotują"? 2. Skala jest większa niż na przestrzeni ostatnich 30 lat? 3. Jakie wnioski? 4. "Jeśli nie zatrzymamy procesu"... KWA JAK?! Pieniędzmi wyłudzanymi w pseudo-eko-podatkach. Co to daje? Gdzie ta kasa idzie? Moim zdaniem "naukowiec/badacz" reklamuje tutaj głównie siebie.
bCXGAdWr
Darwin
7 miesięcy temu
Taka jest natura. Osobniki które nie potrafią się przystosować do warunków giną. Dzięki temu powstaje populacja o lepszych genach.
POLAK
7 miesięcy temu
Jak człowiek gotuje małże to jest dobrze , jak leżą ugotowane na plaży to źle
Najnowsze komentarze (25)
Cześć
7 miesięcy temu
Kto policzyl małże? Milionami łatwo się obraca, kto policzyl?
jfc
7 miesięcy temu
Promieniowanie gamma a nie CO2
Aaaaaaaa
7 miesięcy temu
Bedą promocje marynowanych malzy i w róznych sosach
POLAK
7 miesięcy temu
Jak człowiek gotuje małże to jest dobrze , jak leżą ugotowane na plaży to źle
Perła
7 miesięcy temu
Ja na jego miejscu otwierał bym wszystkie po kolei i szukał pereł
myśloncy
7 miesięcy temu
Rubikon został przekroczony. Nie ma odwrotu..
Fan
7 miesięcy temu
Zamiast pisać mógł je zjeść
Absmak
7 miesięcy temu
Do gotowania małży nie musi być 100oC. To białko.
bCXGAdWj
pitupitu
7 miesięcy temu
Mamy wrócić do czasów kamienia łupanego
Szef
7 miesięcy temu
I co liczył te 500 000 czy rzucił ot tak kwotą żeby gryzipiórki miały super tytuł?
Stary
7 miesięcy temu
Brednie dla nawiedzonych panienek. Temperatura wody w oceanach nie wzrosła nawet o 2C. Temperatura powierzchni ziemi wzrosła o 1C w stosunku do tzw ery preindustrialnej czyli gdzieś do XVI wieku. I nikt nigdy nie udowodnił że winę ponosi Człowiek
Plażowicz
7 miesięcy temu
Jak byłem dzieckiem woda w Morzu Czarnym była rano 18-19 stopni, po południu 22-23. W ostatnich latach rano jest 22-23, a po południu 28.
Fokownik
7 miesięcy temu
Ptaszyska będą miały wyżerkę.
san
7 miesięcy temu
co za bełkot
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić