Mieszkańcy Andrychowa stworzyli "patrol obywatelski". To odpowiedź na bezradność samorządu. 20-tysięczne miasteczko patrolują grupy obywateli, których zamiarem jest chronić siebie i sąsiadów przed potencjalną agresją Romów, mieszkających w centrum miasta. Zainteresowani zaznaczają, że nie chcą być nazywani "rasistami" lub "ksenofobami", bo ich zdaniem bezpieczeństwo nie ma koloru skóry, czy przynależności religijnej. Niektórzy andrychowianie złośliwie nazywają ich "milicją antyromską".
Szedłem do sklepu, a tu nagle ktoś mnie zatrzymuje i chce pieniądze. Moją mamę Romka popychała przed wejściem do urzędu. W styczniu kolega został pobity w drodze do szkoły. Mamy tego dość, dlatego zorganizowaliśmy się i będziemy reagować na każdą taką sytuację - powiedział jeden z członków "patrolu obywatelskiego".
Mieszkańcy Andrychowa zaznaczają, że niebezpieczeństwo ze strony Romów jest realne.
Skoro władze miasta nie potrafią spełnić warunków konstytucji, które mówią o zapewnieniu wszystkim mieszkańcom bezpieczeństwa, a policja zwyczajnie boi się cyganerii, musimy sami o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin zadbać. Będziemy organizować "patrole obywatelskie" codziennie w godzinach wieczornych. Najzwyklejsze spacery w kilkunastoosobowych grupkach w okolicach parku, hali sportowej itp. Na pewno wielu z was chce się dołączyć - nie ma sprawy - im więcej ludzi, tym lepiej - dodaje członek "patrolu obywatelskiego".
*Romowie uważają, że to oni są prześladowani. *Polacy mają ich wyzywać od brudasów i bambusów.
Zwracamy się o szybkie i skuteczne podjęcie interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony mienia obywateli Polski narodowości romskiej, mieszkających w Andrychowie - napisał w liście do wojewody szef Stowarzyszenia Romów w Polsce, Roman Kwiatkowski.
My się naprawdę tutaj boimy. Codziennie nas wyzywają od brudasów i bambusów. Przeklinają, byśmy wyjechali z Andrychowa - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską pani Orłowska, Romka.
Jak dotąd policja nie skomentowała pomysłu "patrolu obywatelskiego".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.