o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Polska pozwana przed sąd UE. Rząd odpowiada

90
Podziel się

Do Trybunału Sprawiedliwości UE trafił pozew na Polskę. Komisja Europejska ściga nas z powodu zaniedbań z czasów, gdy rządziła Platforma Obywatelska.

Polska pozwana przed sąd UE. Rząd odpowiada
(Shutterstock/Rafal Klimkiewicz / EDYTOR.net / NEWSPIX.PL /fotomontaż o2.pl)
bEShpMsB

*Chodzi o dwie sprawy. *Do 3 lipca 2015 roku rząd Polski powinien był stworzyć system gwarancji depozytów zgodny z unijnymi przepisami. Określająca to dyrektywa unijna z 2014 roku nadal nie została wdrożona.

Dyrektywa z 2014 roku podnosi poziom ochrony depozytów poprzez szybsze wypłaty i lepszą wymianę informacji. Wprowadza wymóg prefinansowania wszystkich systemów gwarancji depozytów, aby zapewnić, że będą one w stanie wypełniać swoje zobowiązania w stosunku do deponentów - tłumaczy interia.pl.

Inna sprawa to biopaliwa. KE przeszkadzają różnice w prawie polskim i unijnym dotyczące importu ekologicznych paliw i surowców do ich produkcji. Rząd, zdaniem Komisji, nie może prowadzić obrotu hydrorafinowanym olejem roślinnym bez wprowadzenia wymogów dotyczących jego składu. W pozwie mowa także o preferencyjnym traktowaniu w polskim prawie podmiotów zaopatrujących się co najmniej w 70 procentach w biopaliwa u polskich producentów. Dla urzędników z Brukseli to przejaw dyskryminacji producentów z innych krajów.

bEShpMsD

Rząd ustami wicepremiera Mateusz Morawieckiego obiecuje się pośpieszyć.

Mam głęboką nadzieję, że to postępowanie nie będzie wszczęte, a to dlatego, że zajęliśmy się tym. Niestety, nasi poprzednicy zaniedbali ten temat, bo to wcześniej powinno być już załatwione, ale w bardzo dobrym tempie minister finansów podjął ten temat i już na posiedzeniu Rady Ministrów zaakceptowaliśmy to 20 maja - przekonuje wicepremier.

*Sejm wszystko zatwierdził, więc według polityka, 8. lub 9. czerwca sprawę zamknie Senat. *Potem konieczny będzie już tylko podpis prezydenta.

Unia jednak nie czekała. Komisja Europejska przekazała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości, bo dwa wysłane do władz Polski ponaglenia nie przyniosły skutku. Pozew może być w każdej chwili cofnięty. Wystarczy, że KE otrzyma informację o pełnym wdrożeniu dyrektywy. Alternatywą jest wyrok TS i, najpewniej, kara finansowa.

bEShpMsJ

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bEShpMte
KOMENTARZE
(90)
GUN-freedom
5 lata temu
PO=PiS=ZSL=SLD=PZPR... agentura obcych mocarstw.
Nicolas
5 lata temu
A kto tych komisarzy wybrał w demokratycznych wyborach? Tak sobie ta unia strzępi pysk, gadając o demokracji, a sama wobec siebie stosuje kryteria dyktatorskie. Kto nam zaręczy czy ten ich Trybunału Sprawiedliwości UE to nie ten zestaw kolesiów co komisarze? A jak się nazywają rządy kolesiów? Kolesizm? A może faszyzm? W każdym razie mnie się jednoznacznie kojarzy.
Babcia 70tka
5 lata temu
Stale się słyszy jak Polska musi to, musi, to czy to, bo ktoś zaniedbał to czy tamto. A ile mamony brali co miesiąc i co pojechali do Brukseli niby w czystych gaciach a tu zostawili kupę.
bEShpMtf
ciekawska
5 lata temu
a trybunał konstytucyjny podpisze? czy będzie badał sprawe, aż państwo polskie dostanie po du..., a parlament europejski znów wyda negatywna opinię?
Wojtek
6 lat temu
znowu zwykły obywatel będzie cierpiał >!!. a nie POLITYCY>!!!
GOSC 12
6 lat temu
dzieci krzyczące z Uni tylko kara za nieprzyjęcie tych czarnych samobójców a teraz tu też kara finansowa a w sprawie Rosjii to co tam dalej walczą w Donbasie a UNIA ten temat cicho
polak
6 lat temu
Dalej chcą niszczyć polski przemysł a wypychać swoje dziadostwo.Polsko nie daj się,nie liż im doooopy jak PO-PSL ,Petru i kodowcy,zdrajcy Polski i narodowych interesów
....
6 lat temu
jak wy sobie nie zdajecie sprawy co oznacza gdy wszyscy sie od nas odwroca?sracie sobie w gniazdo, pyszczycie do ludzi ktorzy was bronili....odechciewa sie byc polakiem. tacy patrioci jeden z drugim bo koszulke ubrales z godlem? ale to ja zly jestem! no odechciewa sie was bronic!
Gośc
6 lat temu
Hien brukselskie się martwią o biopaliwa jesteśmy państwem suwerennym i robimy co chcemy.
emi
6 lat temu
A KOdowcy bedą jeszcze na swoich manifach krzyczeć, ze PIS sobie nie radzi, bo ... UE nas karze. Tak jak złodziej co krzyczy łapać złodzieja.
Ula
6 lat temu
Zachowania tych cwaniaczków z unii pokazują jak dalece rządy platfusów ubezwłasnowolniły nasz kraj , a wiadomo że zrobili to tylko dla własnych interesów.Ja na miejscu Polskiego Rządu , ( a nie jestem z żadnej partii ) wypiął bym się na tą całą unię która i tak padnie , ponieważ powstała tylko dla interesów niemców i francuzów
gosc
6 lat temu
PO co wysyłają cokolwiek? Przecież mają Tuska u siebie. Wystarczy złapać za jaja i pociągnąc... do odpowiedzialnosci. Poprzednia "pani" premier zdązyla sie pewnie już zaKOPAC ze wstydu, to chociaz ktos odpowie za bezczelne niszczenie tego kraju
Precz z kolon...
6 lat temu
Bo wedlug tego suwerena-kolonialisty UE najlepiej by bylo, jakby PL dyskryminowala rynek i dostawcow ojczystych, a tym zagranicznym dawala same ulgi! Tfuuu
bEShpMsX
bollo
6 lat temu
niech sie Tusk i Kopacz tlumaczą to ich zaniedbanie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić