Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Polska rodzina ocalona. Trafili do szpitala

56
Podziel się

Przynajmniej jedna polsko-brytyjska rodzina była poszukiwana po tragicznym pożarze wieżowca Grenfell Tower w Londynie. Na szczęście, wszyscy przeżyli. Zajmują się nimi lekarze.

Polska rodzina ocalona. Trafili do szpitala
(PAP/EPA)
bEULYUSt

Na szczęście nasi obywatele przeżyli pożar. Na Twitterze o ich odnalezieniu poinformował MSZ. Czytamy, że poszkodowana rodzina znajduje się pod opieką lekarzy, prawdopodobnie w szpitalu Chelsea. Są z nimi najbliżsi oraz polski konsul.

Do Polskiego Radia Londyn zadzwoniła wcześniej kobieta z informacją, że nie może skontakotwać się z bliskimi w Londynie. Chodzi o mieszkającą w spalonym bloku rodzinę. Pod numerem 99 mieszkało małżeństwo, 37-letnia Katarzyna i 52-letni Roy z córkami, 8- i 13-letnią.

bEULYUSv

Zadzwoniła do nas pani Joanna i tłumaczy, że o godz. 2 w nocy odebrała telefon od pani Katarzyny. Zdołała tylko krzyknąć, że "się palą" i nie wie, co ma robić. Pani Joanna próbowała oddzwonić, ale nie było żadnego odzewu. Ponoć szukała informacji w szpitalach, ale bez skutki. Panuje chaos informacyjny - powiedział na antenie TVN24 Artur Kieruzal z Polskiego Radia Londyn.

Rodzina mieszkała na 12. albo 13. piętrze Grenfell Tower. Ponoć przed niedawnym remontem żyli kilka pięter niżej, ale potem się przenieśli. W krótkiej rozmowie telefonicznej z panią Joanną zdołali powiedzieć, że wszędzie jest pełno dymu i nie są w stanie się wydostać.

*Angielscy strażacy dotarli do najwyższyc pięter budynku. *Niestety, są "zerowe szanse" żeby ktoś przeżył, jeżeli próbował się tam schronić przed ogniem. Pomieszczenia są kompletnie zniszczone. Wiadomo o 12 ofiarach śmiertelnych, ale ta liczba może wzrosnąć.

bEULYUSB

W środku wieżowca uwięzieni byli ludzie. Pożar wybuchł na poziomie 5. - 6. piętra i odciął drogi ucieczki mieszkańcom wyższych kondygnacji - informuje "Guardian".

Ludzie stali w oknach z latarkami i telefonami. Wołali o pomoc. Niektórzy skakali, by się uratować. Wyglądało to bardzo źle - opowiadają świadkowie.

Wieżowice gasiło 250 strażaków Pod budynkiem znalazło się 40 wozów strażackich ponad sto ambulansów. Bojąc się zawalenia konstrukcji policja zablokowała ruch na pobliskich, a około 30 sąsiednich budynków zostało ewakuowanych. Przyczyny pożaru nie są na razie znane. Pierwsza hipoteza mówi o awarii instalacji elektrycznej, bo nie zadziałały alarmy przeciwpożarowe.

bEULYUSC
Zobacz także: Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądał Grenfell Tower przed pożarem.

Choć w budynku jest 27 pięter, tylko 24 kondygnacje były zamieszkane. W 120 lokalach mieszkało między 500 a 600 osób, głównie muzułmanów. Budynek powstał w 1974 roku i był wielokrotnie poddawany modernizacjom. Ostatni raz w 2016 r., kiedy przeszedł gruntowny remont.

bEULYUSD

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Pożar mieszkania

bEULYUSW
KOMENTARZE
(56)
tom
4 lata temu
Tak, całe szczęście że nasza Polska rodzina ocalała, bo inne nie musiały, a może i dobrze że zginęły. Nieraz warto się zastanowić nad swoimi myślami
sa
4 lata temu
super ale nie naciągajcie że to polska rodzina...
henrk
4 lata temu
polsko- brytyjska rodzina ? czego to nie wymyślą. Ta strona brytyjska to jakiej jest narodowości ?
bEULYUSX
krystek
4 lata temu
A nie był to przypadkiem zamach terrorystyczny?
Lols
4 lata temu
Skoro niee można bylo wejść czemu nie rozlozyli czegos na co mowszkancy mogliby skoczyć? Z pewnością chociaż mieliby jakieś szanse...
uzer
4 lata temu
na koniec świeta Ramadanu wyznawcy pieką baranka i nie obchodzi ich to gdzie sie znajdują czy w garażu czy w pokoju - jest ognisko i ma byc pieczyste - poznałem to z własnego doświadczenia a tam wiekszośc stanowili wyznawcy !
St200
4 lata temu
Co za bezsens,jakieś to naciągane,palą się A ona dzwoni do krewnej i pyta co ma robić
Małżeństwo z ...
4 lata temu
15 lat różnicy. Teoretycznie ojciec i córka. A ten Roy to taki kolorowy Polak?
ella0939
4 lata temu
no wlasnie wielki pozar I budunku szkielet stoi, dlaczego w NY zawalil sie 11.9?
BBC
4 lata temu
FIRE TOWER-CREMATORIUM
ANGLIK
4 lata temu
Jakos Nikt nie mowi i nie pisze ze w tym budynku mieszkali przeważnie ISLAMISCI--a przy nich jest wszystko BYLE JAK wiec się i zapalilo
VIV
4 lata temu
...........ROZPOCZYNA SIĘ PRANIE ...BIAŁE DO BIAŁEGO ....I CIEMNE "
sss
4 lata temu
Jakis cpun na kraku nie zgasil fajki i spalil slamsy angielski cancillllllll pewnie od samego smrodu sie odpalil
bEULYUSP
SSS
4 lata temu
niE BYLO TAM ZADNYH POLAKOW SCIEMA GONI SCIEME MEDIA
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić