Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Polski złoty mógł nazywać się inaczej. Wszystko za sprawą Józefa Piłsudskiego

185
Podziel się:

95 lat temu weszło w życie rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego. 14 kwietnia 1924 roku marka została zastąpiona złotym. Był to jeden z elementów przeprowadzanej wtedy reformy walutowo-skarbowej.

Polski złoty mógł nazywać się inaczej. Wszystko za sprawą Józefa Piłsudskiego
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Nie tylko „złoty”. Na początku 1919 roku marszałek Józef Piłsudski wprowadził w życie dekret, w którym stwierdzono, że obowiązującą w Polsce jednostką monetarną będzie „lech”. Taka też nazwa wpisana została do projektu ustawy. Ta propozycja nie uzyskała jednak aprobaty wśród większości, która zdecydowanie popierał „złotego”. Uważano, że ma ona szczególne znaczenie, ponieważ obowiązywała przed I wojną światową i zaborami. Trzecią rozważaną nazwą, która też niemiała ogólnego poparcia był „pol”.

Powodem reformy była panująca hiperinflacja. Złoty został ustanowiony polską walutą za rządów Władysława Grabskiego. Kiedy obejmował urząd gospodarcza sytuacja Polski była niezwykle trudna a ceny rosły niemal z dnia na dzień. Pod koniec września 1923 r. za 1 dolara trzeba było zapłacić 75 800 marek polskich, a niecałe pół roku później już aż 9 800 000.

Do ustalenia „złotego” jako polskiej waluty przyczynił się Stanisław Karpiński. To właśnie on zdecydowanie sprzeciwiał się pomysłowi Piłsudskiego. Dzień po wprowadzeniu rozporządzenia o zmianie ustroju pieniężnego, a więc 15 kwietnia 1924 roku, został on mianowany prezesem Banku Polskiego.

Zobacz także: Zobacz też: Złotówka zmienna jak kobieta

Rozporządzenie zawierało wiele zmian. Jedną z nich było np. ustalenie relacji marki polskiej do nowo wchodzącej waluty – złotego. Wynosiła ona aż 1 800 000 marek za 1 złotego. Poza tym, rząd W. Grabowskiego skupił się też na usprawnieniu sytemu podatkowego oraz prowadzeniu lepszej kontroli wydatków publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(185)
Zrzęda
3 lata temu
Nie ma poparcia również pisownia nie z czasownikiem...
dera
3 lata temu
zapałki w kiosku kosztują pół litra ..tzn pół lecha..... jak w końcu...
Abcek
3 lata temu
Kto wie czy partia rządząca za chwilę jeszcze nie wprowadzi lecha zamiast zl.
TT
3 lata temu
rozważano lecha, pola, piasta - wygrał złoty
dodo
3 lata temu
A mógł ten Grabski wprowadzić 500+ i emerytury dla mundurowych po 15-20 latach.
ut
3 lata temu
a prosze mi powiedziec czy pan Józef Piłsudski słuzył w wojsku u któregoś z zaborców Polskich czy nie???? Jeśli tak to jaki miał stopień wojskowy?
fax
3 lata temu
trzeba było od razu euro wprowadzić i był by spokój
stefan
3 lata temu
chca teraz euro nam wprowadzic i juz do konca wydrenować !
Realista
3 lata temu
I tyle z reformy że w rok w rok mamy do czynienia z inflacją na poziomie powyżej 0.000000, do tego kreacja pieniądza, pieniądz fidunincjarny. I nikt nie wiesza odpowiedzialnych za choćby inflację, kij z resztą ale walka z inflacją to podstawa
rząd nie chc...
3 lata temu
dostajemy np. 10 mld. dotacji z EU, przy EUR po 4 PLN, "małe osłabienie" złotego, EUR kosztuje 5 złoty i kasa na baran 700+ wystarczy, a że za te 700 kupisz mniej niż wcześniej za 500 to do ciemnego luda nie dociera
BasiaK
3 lata temu
Jaki on tam złoty.
Kuba
3 lata temu
Piłsudski to szkodnik i kulson
Dwa razy i Tw...
3 lata temu
W Polsce jest jeszcze w obiegu waluta o nazwie: "razy".
??????
3 lata temu
A kto to był Grabowski?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić