Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Polskie przedszkolaki są stale podtruwane. Ryzyko choroby wyższe o 25 proc.

19
Podziel się:

Greenpeace i Fundacja #13 zajęły się jakością powietrza, którym oddychają polskie przedszkolaki. Jest bardzo źle.

Polskie przedszkolaki są stale podtruwane. Ryzyko choroby wyższe o 25 proc.
(Greenpeace)

W pierwszej tego typu analizie w Polsce autorzy porównali oficjalne dane dotyczące skażenia powietrza z rozmieszczeniem ok. 12 tys. przedszkoli. Z raportu "Polskie przedszkola w smogu" wynika, że 62 proc. placówek dla maluchów położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm. Co gorsza, przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli.

Ryzyko hospitalizacji dzieci z zapaleniem płuc w dniu z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w roku rośnie o co najmniej 12 proc. Taka skala problemu dotyczy obszarów, na których znajduje się aż 1000 przedszkoli – powiedział Łukasz Adamkiewicz z Fundacji #13, współautor raportu.

*Im większe zanieczyszczenie powietrza, tym skutki dla zdrowia dzieci bardziej dramatyczne. *W miejscach, gdzie w powietrzu jest najwięcej pyłów zawieszonych czy toksyn, ryzyko zakażenia dolnych dróg oddechowych, np. zapalenia płuc czy oskrzeli, rośnie u małych dzieci o ponad 25 proc. w skali roku. Niestety, smog pogarsza także objawy tych chorób. Rząd w ramach programu “Czyste Powietrze” zapowiedział m.in. usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017 roku. Do dziś nie spełnił tej obietnicy - wytykają autorzy raportu o zdrowiu dzieci. Przedszkolaki są grupą szczególnie narażoną na zanieczyszczenia powietrza.

Wdychają więcej zanieczyszczeń powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż osoby dorosłe. Mają też nie w pełni wykształcony system odpornościowy, a ich płuca rosną i się rozwijają. Te czynniki w połączeniu z dużą aktywnością ruchową sprawiają, że podatność dzieci na zanieczyszczenia powietrza jest wyjątkowo duża – podkreśla dr hab. Tadeusz Zielonka, pulmonolog i internista z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Gdy władza nie spełnia obietnic, i m.in. od 250 dni nie wprowadza zapowiedzianych norm jakości węgla, rodzicom pozostają działania doraźne. Po prostu muszą trzymać dzieci w domach, gdy smog jest szczególnie gęsty. Podobnie w przedszkolach, np. stołecznym im. Myszki Mepi na Smolnej 8., gdzie ogłoszono raport Greenpeace, każdego dnia bada się jakość powietrza i określa, czy danego dnia maluchy mogą bawić się na zewnątrz, czy nie.

Zobacz także: Zobacz także: Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Obiektywnie
5 lata temu
Przestańcie bredzić o węglu. Oto prawda A1 A4 dtś 88 mówi Wam to coś?
ank
5 lata temu
Ja wyrosłem w czasach komuny i smog wtedy był chyba większy niż dzisiaj. Trzymane dzieci w zamknięciu w obawie przed smogiem powinny brać Vit.D3 bo nawet w lecie jest smog w miastach (samochody) i przez niego słabiej dociera promieniowanie UVB, a w zimie to całkiem promieniowania UVB nie ma. Ja o tym dawniej nie wiedziałem, ani moi rodzice (nie było internetu). Dlatego podawajcie dzieciom Vit.D3, a nie będzie kłopotu z ich zdrowiem i nauką. Wiem to po sobie.
Ja
5 lata temu
Zamknąć przedszkola to nie będą przedszkolaki oddychać zanieczyszczonym powietrzem. A później szkoły aby uczniowie nie oddychali takim powietrzem. Akcja głupia bo wszyscy ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem w tych obszarach.
hhh
5 lata temu
to pikus, paniusie mamusie z dlugimi paznokciami prowadza swoje dzieci jak maja katar i kaszel i inne dzieci codziennie sie zarazaja od tych chorych, do 2016 jak moja corka nie chodzila jeszcze do przedszkola to nie chorowala ,jak tylko poszla to codziennie ma gila w nosie,
taka prawda
5 lata temu
Tak jak dorośli w SKM-kach.
uosobienie zł...
5 lata temu
Ktoś to powietrze musi filtrować, a dzieci nadają się do tego znakomicie.
ja
5 lata temu
Co za pismak to wypocił?
Piotr
5 lata temu
Wszystkie przedszkola trzeba przenieść nad morze.
mario
5 lata temu
szukanie dziury . kiedys ludzie palili wiecej w piecach bo było wiecej kamienic ogrzewanych piecami i co wtedy nikomu to nie przeszkadzał a społeczeństwo było zdrowsze a teraz co.... ludzie umieraja na co
joo
5 lata temu
Wprowadzić akcyzę na osychanie i podatek na sra.....
wilk
5 lata temu
ty niedouczony redakrorku
prp
5 lata temu
Dobrze ze za czasów PO-niemieckiej partii Polacy oddychali czystym krystalicznym powietrzem no bo jakos za czasów POstkomuny nikt nie mówil o tym ''problemie'' jakos setki lat ludzie oddychali zadymionym powietrzem i ludzkosc przetrwala do 2017!
anar
5 lata temu
pogadajmy o chemitrails
lia
5 lata temu
Smog lepiej zamontujccie w szkolach lampy bakteriobojcze Bo moje dziecko co tydz lekarz zreszta nie tylko on reszta tez
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić