aktualizacja 

Porażka. Wiadomo, co stało się z europejską sondą na Marsie

21
Podziel się:

Ostatnia nadzieja zgasła. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lądownik Schiaparelli rozbił się na powierzchni Marsa. Powodem była awaria systemów hamowania.

Porażka. Wiadomo, co stało się z europejską sondą na Marsie
(ESA/ATG medialab)

Statek kosmiczny spadł z wysokości 2-4 kilometrów. Z powierzchnią Czerwonej Planety zderzył się z prędkością ponad 300 km/h – czytamy w oficjalnym komunikacie agencji. Naukowcy twierdzą, że lądownik mógł wybuchnąć podczas kontaktu z Marsem, ponieważ zbiorniki paliwa były pełne. Tak wygląda teraz miejsce lądowania sondy.

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej twierdzą, że wyciągną wnioski z tej katastrofy. Jest bowiem niemalże pewne, że uda się odtworzyć przebieg zdarzeń. Dzięki temu ustalone zostaną przyczyny, z powodu których silniki hamujące nie zadziałały właściwie.

Jest jednak i dobra wiadomość. Agencja ogłosiła 100-procentowy sukces umiejscowienia na orbicie Marsa sondy Trace Gas Orbiter. To moduł, który leciał razem z Schiaparellim. Lądownik oddzielił się od niego trzy dni przed planowanym zetknięciem z powierzchnią Czerwonej Planety. Za pomocą Trase Gas prowadzone będą zaplanowane badania naukowe.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić