Poznajcie doktora Strange’a!

0

„Doktor Strange. Początki i zakończenia” to album pokazujący genezę wielkiego maga z uniwersum Marvela. Fabuła jest dość standardowa dla tego typu publikacji, ale scenarzyście udało się jednak poprowadzić niektóre wątki niestandardowo.

Poznajcie doktora Strange’a!
(materiały promocyjne)

Bez tego albumu nie byłoby filmu. J. Michael Straczynski pokazuje tytułowego bohatera najpierw jako najlepszego studenta medycyny, który chce pomagać ludziom, później jako wziętego chirurga plastycznego z astronomicznymi zarobkami. Dawne ideały gdzieś uleciały, liczą się sława i pieniądze.

To poukładane i dostanie życie przerywa niespodziewanie wypadek na nartach w Szwajcarii. Strange ma połamaną dłoń i już nigdy nie weźmie do ręki skalpela. Lekarz nie chce się z tym pogodzić, a szukając odpowiedniej kuracji, trafia na chłopaka, któremu przed laty jako początkujący lekarz pomógł w Tybecie.

To spotkanie zmieni życie Strenge’a, bo tybetański chłopiec jest teraz nie tylko świetnym lekarzem, ale przede wszystkim łącznikiem, który pokaże głównemu bohaterowi, że rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Trzeba tylko umieć odpowiednio patrzeć…

Strange Straczynskiego to bohater dynamiczny, który zmienia się pod wpływem wydarzeń. To także wybraniec, który musi odnaleźć w sobie powołanie i do niego dojrzeć. To odnajdywanie siebie i szkolenie na wielkiego maga, który jest strażnikiem piekła, pokazane zostało dość przewidywalnie, ale nie brakuje wolt fabularnych (czasem mocno zaskakujących). Relacje między bohaterami i przemiany postaci są przekonujące, brakuje im jednak pazura i nie robią przesadnego wrażenia.

Najlepsze jest samo zakończenie, w którym Straczynski dokonuje trwałej zmiany w osobistym świecie Strage’a, pokazując, że bycie superbohaterem ma swoją cenę. To o tyle ciekawe, że jest zaprzeczeniem klasycznej podwójnej tożsamości Clarka Kenta i Supermana czy Bruce’a Wayne’a i Batmana.

Album narysował realistyczną kreską Brandon Peterson. Efekt jest zadowalający, choć zdecydowanie nie wybija się ponad przeciętność.

Autor: Łukasz Chmielewski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić