Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Prawie 1000 legalnych aborcji rocznie w Polsce

19
Podziel się:

W 2014 r. kobiety przerwały ciąże zgodnie z ustawą 971 razy. To o 227 razy więcej niż rok wcześniej - wynika z najnowszego sprawozdania Rady Ministrów.

Prawie 1000 legalnych aborcji rocznie w Polsce
(Shutterstock.com)

*Najwięcej legalnych aboprcji, bo 921, wykonano z powodu chorób płodów. *To badania prenatalne wykrywają wady wrodzone i genetyczne, na przykład zespół Downa, czy nieprawidłowości chromosomów.

48 zabiegów przeprowadzono z powodu zagrożenia zdrowia lub życia matki. Dwie legalne aborcje dotyczyły ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego - czytamy w sprawozdaniu Rady Ministrów.

Ponad jedna trzecia kobiet, które przerwały ciążę, przekroczyła 35. rok życia. Najrzadziej zabiegu dokonywały kobiety, które miały mniej niż 20 lat. W 2014 r. były 44 takie przypadki.

Rządowe dane uwzględniają jedynie legalne zabiegi. Tych nielegalnych może być znacznie więcej. Organizacje feministyczne szacują, że jest ich
przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy rocznie.

Prawo dopuszcza aborcję w uzasadnionych przypadkach. Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży mówi, że lekarz może dokonać aborcji, jeśli:

- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
- badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo
- nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Obecnie w Polsce trwa dyskusja nad ustawą całkowicie zakazującej aborcji. Powstała inicjatywa ustawodawcza zakładająca m.in. pomoc materialną dla rodzin wychowujących upośledzone dzieci. Pomysł popiera premier Beata Szydło.

KOMENTARZE
(19)
Polok
6 lat temu
A prezydent Słupska chciałby wziąć ślub, marzy o tym jak innym udziela i z miłą chęcią chciałby mieć dziecko ze swoją drugą połową jak to w naturalnym małżeństwie jest.
Matka
6 lat temu
Dziecko w łonie matki samo się nie obroni, nie powie że chce żyć. Ciekawe, że wy zwolennicy aborcji żyjecie. A kto wam daje prawo do zabijania tych niewinnych istot?! STOP ABORCJI
i co?
6 lat temu
Dzieci przychodzące na świat jako niepełnosprawne umysłowo czy fizyczne bardzo często są obiektem niewyobrażalnie głębokich uczuć. Niektórzy stworzeni są do pełnienia służebnej roli w życiu i są szczęśliwi. Znam takie rodziny osobiście.
gość
6 lat temu
panie, które głosowały na pis z powodu 500+ dostaną w prezencie dla siebie i swoich córek przymusowe rodzenie dzieci gwałcicieli oraz przymusową śmierć lub kalectwo z powodu zagrażającej życiu czy zdrowiu kobiety ciąży,
gość
6 lat temu
aborcja powinna być legalnym zabiegiem
japierdo...
6 lat temu
tu się zabrania, co za obłuda.a a na wojne daje blogoslawieństwo i zacheca do zabijania .
gość
6 lat temu
zakazany owoc lepiej smakuje
niki
6 lat temu
Kazda macica wlasnoscia PiS-u.
Tu i teraz
6 lat temu
Niech tzw. politycy , biskupi i księża zajmą się tym do czego zostali powołani a sprawy kobiet pozostawią im samym...
seks to nie z...
6 lat temu
Z tego wynika,że seks to NIE ZABAWA .
Brzeg
6 lat temu
Jak złożyć wniosek 500+ na dziecko watch?v=WC5ZWompWvo
Zxc
6 lat temu
Nie jestem w stanie zrozumieć tego, że jakieś warunki mogą usprawiedliwić zabójstwo innej osoby (poza obroną konieczną).
obserwator
6 lat temu
Każdy powinien mieć prawo o decydowaniu o sobie i sam przed sobą będzie odpowiadał za to co zrobił . Natomiast księży powinno się sterylizować po wstąpieniu do seminarium i nie dopuszczać do polityki oni powinni służyć temu na co się zdecydowali
gogo
6 lat temu
Bedzie tak jak ze ślubami kościelnymi, masz kasę dla biskupa -dostajesz rozwód kościelny. Masz kasę dostaniesz zezwolenie na aborcje od Episkopatu, a zakaz - owszem ale dla biednych i ciemnego ludu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić