Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Prześwietlili rentgenem dzieło Picassa. Pod obrazem był ukryty szkic

6
Podziel się:

Artysta użył krajobrazu z Barcelony, aby namalować żebrzącą kobietę.

Prześwietlili rentgenem dzieło Picassa. Pod obrazem był ukryty szkic
(Art Gallery of Ontario (AGO))

*Grafikę znaleziono pod obrazem "Klęczący żebrak". * Naukowcy użyli nieinwazyjnych technik, aby zbadać pracę. Najpierw zrobili zwykłe zdjęcie rentgenowskie, co potwierdziło, że pod dziełem znajduje się kolejny obraz. Do dalszych prac naukowcy z Uniwersytetu Northwestern używali fluorescencji rentgenowskiej, która pozwoliła na odkrycie ukrytego szkicu - informuje The Guardian.

*Zdaniem badaczy sztuki, nowe technologie pozwalają odtworzyć proces twórczy. * Picasso nadał kobiecie kształt, który znajdował się na pejzażu. Widoczne w tle szkicu wzgórza, stały się konturami pleców żebraczki.

Krajobraz przedstawia rzeczywistą lokalizację w Barcelonie. Widzimy na nim labirynt w parku Horta. Nie ma natomiast pewności, co do tego, czy autorem szkicu jest sam Picasso, czy inny artysta. Malarz w tamtym okresie nie miał zbyt wiele pieniędzy i w swojej twórczości często ponownie używał materiałów.

*Eksperci sztuki już od 20 lat podejrzewali, że obraz skrywa tajemnice. *Zwracali uwagę na fakturę powierzchni dzieła Picassa. Na podstawie farby wyciągali wnioski, że płótno może być użyte powtórnie. Nie mogli jednak tego wcześniej sprawdzić bez ingerencji w obraz artysty.

Obraz przedstawiający żebraka został namalowany przez Picassa w 1902 roku. Był to początkowy okres działań artysty. Określa się go jako błękitny. Trwał od 1901 do 1904 roku, a w obrazach dominował kolor niebieski. Artysta podkreślał w ten sposób melancholijny nastrój. Obecnie wisi w galerii sztuki w kanadyjskim Ontario.

Zobacz także: Zobacz także: Znaleziono freski nadwornego malarza Jana III Sobieskiego

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
misiek
5 lata temu
żaden prorok w swoim kraju,,,,,,,, jego czasy, byc może i koło nas są artyści... ale brak nam odwagi żeby ich poznać
Pit
5 lata temu
Prześwietlili badziew picassa i odkryli piękny szkic innego artysty. Jak można te bazgroły narkomana nazwać dziełem?
farbka
5 lata temu
Malował byle jak i byle co, to i nie żal mu było bazgrać po innych obrazach. Wiedział, że to badziewie. I tylko dzięki "celebrytom" tamtych czasów, nowobogackim pawom udało mu się wmówić światu, że to "dzieła". Ktoś, kto się nie znał jęknął coś ekscytującego, drugiemu było głupio zaprzeczyć, trzeci to sprzedał, czwarty zarobił, piąty rozgłosił i poooooszłoooo!
KTOŚ
5 lata temu
JAK MOŻNA SIĘ JARAĆ TAKIMI BAZGROŁAMI
PS
5 lata temu
Cała ta sztuka mam na myśli jej wymierna wartość to zupełnie umowna ocena. umówiono się że właśnie to ci artyści te dzieła są najwybitniejsze itd. I tak się to kręci na tym świecie, artyści klepali biedę a teraz cwaniaka robią na tym biznes
asd
5 lata temu
jem schabowe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić