Dagmara Smykla| 

Ranking korupcji na świecie. Zła wiadomość dla USA

64

Ogłoszono wyniki kolejnej edycji Wskaźnika Percepcji Korupcji. Nasz kraj został uznany za bardziej skorumpowany od Urugwaju i Chile, ale w gorszej sytuacji są m.in. Hiszpanie i Słowacy.

Ranking korupcji na świecie. Zła wiadomość dla USA
(Pixabay.com)

Polska utrzymała zeszłoroczną pozycję. Zajmujemy 36. miejsce - ex aequo ze Słowenią - na liście obejmującej 180 państw świata przygotowanej przez Transparency International. To międzynarodowa organizacja działającą na rzecz przejrzystości i uczciwości w życiu publicznym i gospodarczym. Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł najmniej skorumpowanego kraju świata przypadły Danii. Zaraz za nią znalazły się Nowa Zelandia i Finlandia.

Stwierdzono rosnące zagrożenie dla demokracji na świecie. W pierwszej dwudziestce najmniej skorumpowanych państw świata znalazło się 14 krajów z grupy "Europa Zachodnia i Unia Europejska", jednak poza Niemcami wszyscy sąsiedzi Polski spadli w rankingu. Czechy i Litwa zajęły ex aequo 38. miejsce, Słowacja - 57. pozycję. Jeszcze gorzej prezentują się Hiszpania i Łotwa - ex aequo 41. miejsce, Włochy - 53. miejsce i Węgry - 64. miejsce.

Stany Zjednoczone znalazły się na 22. miejscu. Po raz pierwszy od 2011 roku spadły poza pierwszą dwudziestkę. Korupcję w gospodarce oraz w instytucjach państwowych USA uznano za „nasilający się problem". Tylko 20 krajów znacznie poprawiło swoje wyniki od 2012 roku, m.in. Argentyna i Wybrzeże Kości Słoniowej. Najgorzej oceniono Somalię, Syrię, Sudan Południowy, Jemen i Koreę Północną.

Ranking i analizy Transparency International można znaleźć TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: "Korupcja", "szokujące". Leszek Balcerowicz o nagraniach z Kaczyńskim
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić