aktualizacja 

Ranking wrogów Rosji

99

Największym wrogiem Rosjan są Stany Zjednoczone. Polska zajęła czwarte miejsce - donosi polskathetimes.pl.

Ranking wrogów Rosji
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

*Polacy zajmują czwarte miejsce w rankingu najbardziej wrogich państw Rosji. * Zaraz za nami jest Litwa i Łotwa, które zajmują ex aequo piąte miejsce. Negatywny stosunek do naszego kraju może mieć związek z polityką poprzedniego i obecnego rządu. Polacy domagali się stanowczych działań Unii Europejskiej po rosyjskiej agresji na Ukrainie, a także wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu NATO. Od wielu lat toczy się także spór o tarczę antyrakietową, która ma zostać zbudowana na terytorium Polski. Nasze kraje poróżnił również temat katastrofy smoleńskiej.

Za największego wroga Rosjanie uważają Stany Zjednoczone. Taki wynik nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Napięte stosunki na linii Moskwa - Waszyngton powodują, że USA kolejny rok z rzędu zajmuje pozycję lidera w rankingu. Na drugim miejscu plasuje się Ukraina, a na trzecim - Turcja. Szczególny wpływ na tak wysoką pozycję Turków z pewnością miały ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie, m.in. strącenie rosyjskiego samolotu przez tureckie wojsko - donosi polskathetimes.pl.

*Rosjanie wskazali także swoich sojuszników. *Tutaj też nie ma większych niespodzianek. Na pierwszym miejscu uplasowała się Białoruś, na drugim Kazachstan, a na trzecim Chiny. Rosjanie są bardzo ważnym partnerem ekonomicznym Państwa Środka.

Dwie trzecie Rosjan jest negatywnie nastawionych do Unii Europejskiej. Ankietowani przyznali, że nie przejęliby się zbytnio, gdyby doszło do jej rozpadu w związku z kryzysem imigracyjnym.

*Ankietę przeprowadziło niezależne centrum badawcze im. Jurija Lewady w Moskwie. * W badaniu wzięło udział 1600 respondentów, którzy ukończyli 18 lat i zamieszkują terytorium Rosji. Pytanie dotyczyło postrzegania innych krajów przez Rosjan. Na tej podstawie stworzono dwa rankingi - wrogów i przyjaciół naszych wschodnich sąsiadów.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić