aktualizacja 

"Ranx", czyli komiks tylko dla dorosłych

1

Cyborg z drukarki i lolitka z ulicy. Seks i przemoc. To nie jest wydawnictwo dla dzieci.

"Ranx", czyli komiks tylko dla dorosłych
(materiały promocyjne)

Tytułowy Ranx jest cyborgiem. Mieszka w futurystycznym Rzymie. Dni upływają mu na ćpaniu i rozbojach. Maszyna ma jednak uczucia. Kocha się w nieletniej prostytutce, dla której zrobi wszystko. Kupi narkotyki, zabije …

Komiks jest brutalny, pełno w nim dosłownej i bezsensownej przemocy. Takiej, która daje radość psychopatom. Są też sceny pornograficzne, tym ostrzejsze, że prostytutka, z którą kopuluje bohater, jest 12-letnią dziewczynką… Fabuła jest w sumie pretekstowa, scenariusz ma umożliwić epatowanie przemocą i aspołecznymi zachowaniami.

*Może powyższe nie brzmi najlepiej, ale "Ranx" to rewelacyjny komiks. *Scenarzysta Stefano Tamburini (wspierany okazyjnie przez Alaina Chabata i Jean-Luca Fromentala) i rysownik Gaetano Liberatore stworzyli postać wyjątkową i równie wyjątkowo umieli opowiedzieć jej przygody.

*Najmocniejszy jest sam początek. *Czarno-białe, wyraziste rysunki świetnie pasują do historii i dodatkowo ją podkręcają (większość komiksu jest kolorowa, a barwy dodają kontrastowego patosu). Czytelnik poznaje Ranxa i jego świat. Ten pierwszy kontakt jest niespodziewanym ciosem między oczy.

Dystopijny świat przestępców, dziwek i ćpunów, pokazany zostaje jako cyber-Arkadia, w której ludzie mają wprawdzie problemy (głównie jak kupić koks), ale wydają się być zadowoleni z miejsca, w jakim się znaleźli. Tamburini nie tylko łamie tabu kulturowe i obyczajowe, ale przede wszystkim promuje nowy porządek społeczny, oparty na czystym epikureizmie i nihilizmie. Ranx robi, co chce, a chce być szczęśliwy, ćpając i kopulując.

Pierwsza historia z RanXeroxem pojawiła się jeszcze 1978 roku we włoskim zinie. Nie tylko ze względu na treść od początku towarzyszyła mu otoczka skandalu. Imię cyborga, który powstał z kserokopiarki, nie przypadło do gustu włoskiej filii koncernu Xerox. Obyło się bez procesu, ale autorzy ostatecznie skrócili je do Ranx. Tak powstał legendarny bohater, przy którym Lobo czy Thanos to dzieci ze smoczkiem w buzi.

Specjalnie dla o2: Łukasz Chmielewski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić