aktualizacja 

Rekordowo duża dziura w budżecie. Skąd PiS weźmie pieniądze?

117

Planowany deficyt budżetu państwa na 2017 r. ma wynieść prawie 60 mld zł. To o blisko 5 mld więcej niż w poprzednim roku budżetowym.

Rekordowo duża dziura w budżecie. Skąd PiS weźmie pieniądze?
(Forum)

To pierwszy projekt ustawy budżetowej 23 sierpnia dokument wstępnie omówią członkowie rządu. Jego przyjęcie zaplanowano na posiedzenie Rady Ministrów, mające odbyć się dwa dni później.

Rząd może jeszcze wprowadzić zmiany, jednak wyższy deficyt budżetowy oznaczałby ryzyko, że cały sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotuje dziurę większą niż unijne limity - mówi w Pulsie Biznesu prosząca o anonimowość osoba z resortu finansów.

Gdyby uchwalenie ustawy okazało się zagrożone, minister finansów może ją znowelizować. Paweł Szałamacha już wcześniej przesuwał część planowanych dochodów w tegorocznym budżecie. Za przykład może posłużyć zapewnienie finansowania programu 500+ tuż po wygraniu wyborów przez PiS.

Będzie więcej wydatków. Same świadczenia dla rodzin (w tym 500+) mają kosztować 22,5 mld zł w skali roku. Około 10 mld zł ma przynieść większa ściągalność podatków. Dochody z VAT, którego stawki pozostaną bez zmian, mają wzrosnąć o 11 proc., do 143 mld zł.

* Wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą niższe o ok. 2 mld zł.* To skutek zaplanowanego na październik obniżenia wieku emerytalnego. Do tego należy dodać podwyżki w budżetówce o ok. 1,4 mld zł i kilka miliardów na wzrost świadczeń emerytalno-rentowych.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić