Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Rosja. Nowe fakty w sprawie wybuchu na poligonie

105

Do potężnej eksplozji na rosyjskim poligonie w obwodzie archangielskim doszło, ponieważ próbowano coś wyciągnąć z dna morza. Prawdopodobnie był to pocisk, który upadł podczas poprzednich testów.

Rosja. Nowe fakty w sprawie wybuchu na poligonie
(Youtube.com)

Do wybuchu pocisku nuklearnego doszło 8 sierpnia, na poligonie w obwodzie archangielskim. W jego wyniku zginęło dwóch wojskowych i pięciu pracowników korporacji jądrowej Rosatom.

Jak donosi CNBC, powodem eksplozji w Rosji, może zupełnie co innego, niż mówią oświadczenia mediów.

Według oficjalnej wersji eksplozja nuklearna nastąpiła podczas testów rakiety. Nie ujawniano szczegółów i niechętnie odpowiadano na pytania. Media co jakiś czas donosiły o rzekomych powodach tego wybuchu. Jedna z wersji mówi, że eksplodował silnik nowego pocisku manewrującego.

Rosyjskie media przyznały także, że po wybuchu nastąpiło silne promieniowanieSpecjaliści mówili o 0,13 do 0,16 mikrosiwerta na godzinę.

Zobacz także: Zobacz też: Rosja: Katastrofa nuklearna zabiła elitę naukową. Kreml potwierdził incydent

Radio Swoboda, podobnie jak CNBC wątpi w oficjalne powody i snuje inne teorie. Według ich informacji wybuchł pocisk, który próbowano podnieść z dna zatoki.

Pięciu specjalistów Rosatom i dwóch rosyjskich wojskowych mogło zginąć na poligonie marynarki wojennej w Nienoksie nie w wyniku nieudanego testu nowego rosyjskiego pocisku Buriewiestnik, ale podczas próby podniesienia takiego samego pocisku z dna Zatoki Dwińskiej, który tam spadł w zeszłym roku – mówi radio Swoboda.

Radio Swoboda przeanalizowało zdjęcia satelitarne, zgromadzone dane i zeznania świadków. Na tej podstawie postawili swoją teorię na temat zdarzeń z początku sierpnia.

8 sierpnia, o godzinie dziewiątej, przechodziliśmy w pobliżu Nienoksy. Widzieliśmy na wodzie kilka statków. W pobliżu jednego z nich wybuchło. Słup wody uniósł się co najmniej sto metrów w górę – powiedziała jedna z osób, które widziały wybuch.

Statki, które widzieli świadkowie, miały być użyte do przewożenia odpadów nuklearnych. Ponadto jeden z nich służył do podnoszenia z dna zatopionego sprzętu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić