Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Rosja zaniepokojona. USA straszą nową bronią jądrową

175
Podziel się:

Rosja zareagowała na nową broń USA. Amerykańskie wojsko poinformowało ostatnio o tym, że okręt podwodny USS Tennessee został uzbrojony w głowice termojądrowe W76-2. Rosja wyraziła zaniepokojenie tym, co robią Amerykanie.

Rakieta wystrzelona z łodzi podwodnej (zdjęcie ilustracyjne).
Rakieta wystrzelona z łodzi podwodnej (zdjęcie ilustracyjne). (East News, DOD / Polaris)

Federacja Amerykańskich Naukowców (FAS) poinformowała o pierwszym patrolu bojowym, który jest wyposażony w nowe głowice. Marynarka wojenna USA trzymała to w tajemnicy - okręt miał wypłynąć z bazy pod koniec grudnia, ale nie wiadomo, w jakim celu. Zdaniem entuzjastów takich działań wypłynięcie USS Tennessee ma odstraszać Rosję - inni jednak martwią się, że to zwiększa szanse na wybuch wojny jądrowej.

Broń jądrowa na okręcie podwodnym USA

Stworzenie głowic miało zająć jak najmniej czasu. Jedna z nich została wykonana w ponad rok. Wszystko było opisane w Nuclear Posture Reviev - dokumencie, który określa rolę sił jądrowych Stanów Zjednoczonych. Po ośmiu miesiącach od stworzenia pierwszej broni, które trafiły do bazy Kings Bay, rozpoczęto ich montaż na rakietach.

Zobacz także: Korea Północna testuje kolejną broń

Rosja jest zaniepokojona. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Rybakow odniósł się do informacji o montażu głowic na rakietach USS Tennessee.

Reagujemy na to z wielkim niepokojem. Nie dlatego, że postrzegamy to jako zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju - bezpieczeństwo zostało zapewnione w sposób niezawodny w wyniku wysiłków dotyczących zarówno broni, jak i stworzenia obiecujących modeli sprzętu wojskowego - ale z punktu widzenia doktryn i koncepcji stosowanych przez Amerykanów w dziedzinie jądrowej. To bardzo niepokojące - skomentował.

Senatorowie Partii Demokratycznej Stanów Zjednoczonych w 2018 roku pisali o tym, że głowice są niebezpieczne, kosztowne i niepotrzebne, a "dodatkowo obniży to próg użycia broni jądrowej i uczyni eskalację znacznie bardziej prawdopodobną".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(175)
endi
2 lata temu
Po co Polsce tyle myśliwców,kupić dwa okręty podwodne z bronią atomową i niech pływają na obrzeżach naszych granic morskich.
Arti
2 lata temu
Ciekawe co myślą "entuzjaści takich działań" o zdetonowaniu bomby wodorowej w zachodniej części Atlantyku z bezzałogowego okrętu podwodnego, który być może już tam jest...
adam
2 lata temu
tytuł artykułu zdradza jego agenturalny charakter .
Yarod
2 lata temu
I tak trzymac! (wladimira za pysk) tam tylko tępa sila sie liczy)
pani Magda
2 lata temu
Coś wam powiem....jeszcze w poniedziałek TOMASZ LIS NA ŻYWO lżył poniżał PIS w Njusłiku a już we wtorek czaszka mu pękla i wylał się mózg i wykrzywiła morda......wygląda komicznie.
Obywatel
2 lata temu
Kupimy też sobie od USA
Grzes
2 lata temu
A myslalem ze tworzenie broni jądrowej jest zakazane na świecie głownie przez USA?????????
sss
2 lata temu
czy to są chrześcijanie czy wyznawcy Mojżesza ?
Aaa
2 lata temu
Tylko pasacik,golfik i pół litra nas zbawienie amen
piter
2 lata temu
Czy USA powinno być w związku z tym krytykowane a może nawet zaatakowane tak jak Iran, w końcu parę razy okazywało się, że obecny prezydent jest nieprzewidywalny i działania USA mogą być niebezpieczne dla świata.
Seba.
2 lata temu
Masakra, co to za artykuł? Panie redaktorze od siedmiu boleści, od około dziesięciu lat Amerykanie modernizują swój arsenal broni jądrowej, i jest to wszystkim powszechnie wiadomo. A to że zainstalowali nowe głowice na pociskach Trident II, wystrzeliwanych z Łodzi podwodnych, to dla Rosji żadna nowość.
UFO
2 lata temu
Jasne. Planeta umiera. Ludzie budują nowe środki zagłady. Ludzkość to PATOGEN, który jak najszybciej powinien zniknąć z powierzchni planety.
AntyW.
2 lata temu
Woźniok i wszytsko jasne zapietajcie ludzie to nazwiso ludzie je noszacy nie są normalni.
roki
2 lata temu
A Iskandery w obwodzie Kaliningradzkim ( 3 minuty lotu rakiety z głowicą jądrową od Warszawy) to pies?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić