aktualizacja 

Rosyjski samolot Ił-20 zestrzelony przez pomyłkę w Syrii

449

Syryjczycy trafili w zwiadowczą maszynę Rosji, kiedy bronili się przed atakiem rakietowym Izraela. Moskwa właśnie potwierdziła, że armia straciła z radarów jeden ze swoich samolotów.

Rosyjski samolot Ił-20 zestrzelony przez pomyłkę w Syrii
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Kirill Naumenko)

Kontakt z załogą rosyjskiego Ila-20 został utracony nad Morzem Śródziemnym, gdy samolot wracał do bazy lotniczej Humajmim, 35 kilometrów od wybrzeża Syrii - ogłosiło we wtorek ministerstwo obrony w Moskwie.

Samolot zwiadowczy Rosji został trafiony syryjskim pociskiem. Rosjanie potwierdzili to kilka godzin po cytowanym wyżej komunikacie. Moskwa jednocześnie obarczyła Izrael winą za strącenie maszyny.

Pozycje sił Syrii w prowincji Latakia zostały zaatakowane przez Izraelczyków. W poniedziałek wieczorem odpalili rakiety z 4 maszyn F-16 - informuje CNN. Syryjczycy odpowiedzi ogniem z systemu obrony przeciwrakietowej. Wtedy jeden z pocisków trafił przypadkowo rosyjskiego Iła-20.

Na pokładzie samolotu było 14 członków załogi. Na ironię może zakrawać fakt, że Syryjczycy zestrzelili rosyjską maszynę, używając systemu obrony kupionego kilka lat temu od Rosji.

O omyłkowym trafieniu w Iła-20 natychmiast dowiedzieli się Amerykanie. Nie mogło być inaczej, bo Syryjczycy nadali sygnał poszukiwawczo-ratowniczy na otwartym kanale międzynarodowym.

Rosjanie początkowo nie podawali przyczyny utraty kontaktu z samolotem. Informacje o jej zestrzeleniu ujawnili przedstawiciele administracji USA. Podparli się nie tylko usłyszaną w radiu wiadomością alarmową, ale powołali się także na potwierdzenie z jeszcze innego kraju, którego nie ujawniono.

Poniedziałkowy atak Izraelczyków był kolejnym w ciągu ostatnich dni. Wcześniej izraelskie rakiety spadły na Syrię 4 września i 15 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić