Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim. Sprawdź możliwości korwet Buyan-M

0

Dwa rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na Morze Bałtyckie. Szwedzkie media podają, że jednostki kierują się prawdopodobnie do Kaliningradu. Wskazuje się, że potencjał militarny okrętów zmieni całkowicie równowagę sił na Bałtyku. Oto, co wiemy o rosyjskich jednostkach pływających.

Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim. Sprawdź możliwości korwet Buyan-M
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Anton Blinov)

Rosyjskie korwety to najprawdopodobniej „Sierpuchow” i „Zielonyj Doł”. Jednostki o takich imionach zwodowano w zeszłym roku. Korwety Buyan-M miały zasilić rosyjską Flotę Czarnomorską stacjonującą w Sewastopolu w latach 2017-2019. Tym bardziej dziwny wydaje się ich powrót na rodzime wody.

Buyan-M to jednostki umiarkowanej wielkości.Dzieli się je pod względem przeznaczenia oraz uzbrojenia na dwa typy. Pierwszy to taki, celem którego jest zwalczanie okrętów podwodnych, natomiast drugi służy walce z celami pływającymi na powierzchni i znajdującymi się na lądzie. „Sierpuchow” i „Zielonyj Doł” należą do tego drugiego typu.

Mogą przenosić broń jądrową. Z informacji, które krążą w mediach, wynika, że korwety są uzbrojone w pociski Kalibr-NK. Są to manewrujące pociski dalekiego zasięgu, które są zdolne przenosić broń jądrową. Ich zasięg może wynosić aż 2,6 tys. kilometrów. Takie pociski były już używane przez Rosjan do pokazowego ostrzeliwania celów w Syrii.

Okręty Buyan-M to korwety rakietowe. Ich głównym uzbrojeniem są przeciwokrętowe rakiety typu woda-woda. Dodatkowo jednostki są uzbrojone w działko przeciwlotnicze, którego celem jest walka ze śmigłowcami oraz niektórymi typami samolotów. W korwetach montuje się najczęściej działa kalibru 57-76 mm typu AK-630 oraz wyrzutnie rakiet 9K38 Igla.

Zobacz także:

Parametry okrętów. Długość tych jednostek mieści się w przedziale od 62 do 75 metrów, zaś wysokość (mierzona do poziomu pokładu) to ponad** 6,5 metra. Zanurzenie to około 2,5 metra. Może przenosić nawet do **949 ton całkowitej masy. Waga okrętu w standardzie to około 500 ton.

Imponujące osiągi. Napęd rosyjskich korwet to dwuwałowe silniki diesla, których moc sięga ponad 14 792 KM. Pozwala to na rozwinięcie prędkości równej nawet 52 km/h. Zasięg rosyjskich okrętów pozwala im na pokonanie dystansu 4 300 km.

Buyan-M naszpikowany jest elektroniką. Posiada m.in. nowoczesne systemy radarowe, sonary a także systemy wykrywające zagrożenie trafienia pociskiem. Niektóre korwety mogą przyjmować śmigłowce na pokład. Dzieje się tak w przypadku zamontowania na nich lądowiska.

Nie wiadomo, jaki jest powód przemieszczenia się okrętów. Rosyjska strona na razie nie odniosła się do sprawy. Szwedzka oraz brytyjska prasa wskazują na rosnące zagrożenie w rejonie oraz na konieczność reakcji ze strony NATO.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić