aktualizacja 

Sąd bez litości. Sawczenko skazana na długoletnie więzienie

23

Sędzia Leonid Stepanienko skazał ukraińską pilotkę Nadię Sawczenko na karę 22 lat więzienia. Wyrok ma związek ze śmiercią dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy relacjonowali wojnę rosyjsko-ukraińską w Donbasie. Kobieta jest oskarżona o ich zamordowanie.

Sąd bez litości. Sawczenko skazana na długoletnie więzienie
(AFP, Vasily Maximov)

Odczytywanie wyroku zostało przerwane. Oskarżona na znak protestu zaczęła bowiem śpiewać ukraiński hymn narodowy - donosi agencja informacyjna Reuters.

Sawczenko została porwana przez Rosjan w 2014 roku. Jej samolot został strącony przez tzw. prorosyjskich rebeliantów, jednak kobiecie udało się katapultować. Po wylądowaniu dostała się do niewoli "separatystów", którzy wywieźli ją na terytorium Rosji, gdzie została przekazana władzom i trafiła do aresztu. Od tamtej pory Sawczenko była przetrzymywana w niewoli bez wyroku, gdzie prowadziła głodówkę na znak protestu wobec upolitycznionego procesu i rosyjskiej interwencji zbrojnej na wschodniej Ukrainie.

Świat ostro protestuje. Unia Europejska dopisała do czarnej listy osób objętych sankcjami wszystkich zaangażowanych w proces Sawczenko, określany jako łamiący prawa człowieka i wszelkie demokratyczne standardy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić