o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Beata Czuma
|
aktualizacja

"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Burmistrz miasta: To prowokacja

23
Podziel się

Nie cichną echa po kontrowersyjnym "sądzie nad Judaszem" w Pruchniku. We wtorek burmistrz miasta Wacław Szkoła wydał oświadczenie. Twierdzi, że wydarzenie zorganizowali "prowokatorzy, którzy za nic mają dobre imię naszej ojczyzny".

"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku w Wielki Piątek
"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku w Wielki Piątek (East News, Hubert Lewkowicz)
bEKAuGrp

Oświadczenie burmistrza Pruchnika Wacława Szkoły ukazało się na profilu gminy na Facebooku. Burmistrz zapewnia w nim, że urząd miasta nie organizował "sądu nad Judaszem" ani nie wydał na niego zgody, a samo wydarzenie przeprowadziła "niewielka grupa osób".

"Faktem jest, że w przeszłości odbywał się taki 'sąd', jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków" - czytamy w komunikacie.

bEKAuGrr

"To prowokacja"

Dalej burmistrz zapewnia, że społeczność Pruchnika zawsze żyła "zgodnie" ze społecznością żydowską, niejednokrotnie ukrywając sąsiadów przed hitlerowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej".

"Na naszych terenach występowały liczne przykłady odwagi, poświęcenia i bohaterstwa w przeciwstawianiu się zbrodni Holokaustu" - podkreśla burmistrz.

"Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Wręcz żałosnym i skrajnie nieodpowiedzialnym jest fakt, iż do inscenizacji zaangażowano dzieci. Odczytuję to wręcz jako prowokację niektórych środowisk lub osób, które – nie wiedzieć dlaczego – za nic mają dobre imię Pruchnika jak i całej naszej Ojczyzny" - czytamy w oświadczeniu.

bEKAuGrx

Na koniec burmistrz zapewnia, że "podejmie wszelkie działania, aby w przyszłości podobne wydarzenia nie miały miejsca".

Gmina chwali się zwyczajem

Jeden z internautów zwrócił uwagę, że choć burmistrz Szkoła w oświadczeniu odżegnuje się od tego kontrowersyjnego zwyczaju, to na stronie internetowej urzędu miasta... chwali się nim.

Na stronie opisującej historię miasta możemy przeczytać m.in.: "Przywiązanie pruchniczan do historii i tradycji odbija się nie tylko w architekturze. Mieszkańcy pieczołowicie pielęgnują stare obrzędy i zwyczaje np. rok rocznie odbywa się "Sąd nad Judaszem". Na próżno natomiast szukać tam informacji o społeczności żydowskiej zamieszkującej te tereny czy bohaterskich czynach Polaków ratujących Żydów przed niemieckimi represjami.

bEKAuGry

Zapytaliśmy burmistrza, skąd taka rozbieżność między oświadczeniem a informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej, ale do momentu opublikowania tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

"Sąd nad Judaszem"

W Wielki Piątek w miasteczku Pruchnik na Podkarpaciu wznowiono kontrowersyjny zwyczaj, znany od XVIII wieku. Przed kościołem odbył się "sąd nad Judaszem".

Kukła z pejsami, brodą i jarmułką na głowie otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało liczbie srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. W tym roku doliczono jeszcze pięć kijów "za to, że chcą odszkodowań od Polski". To odniesienie do odszkodowań za mienie utracone podczas drugiej wojny światowej, których domagają się Żydzi z USA.

bEKAuGrz

W biciu kukły uczestniczyły dzieci zachęcane do tego przez dorosłych. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Kontrowersyjny zwyczaj potępił polski episkopat, a także Światowy Kongres Żydów. We wtorek prokuratura rejonowa w Jarosławiu zleciła policji zabezpieczenie dowodów w sprawie spalenia kukły Judasza w Pruchniku - podało Radio Zet. Nie oznacza to jednak, że zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKAuGrS
KOMENTARZE
(23)
dyz
2 lata temu
Zydom z usa juz dawno komuna zaplacila za ich mienie, ale oni chca zeby na nich goj pracowal bo sami sie niezbyt garna do uczciwej pracy !
zdziwiona
2 lata temu
Dlaczego nikt do dzisiaj nie zajmuje sie tymi co sadzili Polakow w i torturowali ubeckich katowniach, niektorzy jeszcze zyja !
TRAdycjonist...
3 lata temu
Judasz już dawno za zdradę ukarany. To co jest teraz to pielęgnowanie tradycji. 30 srebrników ma swoją watość. Żadnej prowokacji nie było i nie ma. Tradycją jest takie traktowanie istorii.
bEKAuGrT
to ciekawe
3 lata temu
PAMIETAJ!! jedynie strzelanie do Palestyńskich dzieci nie jest posądzone o antysemityzm
Niemcy ...
3 lata temu
...a nie żadni wydumani naziści wymordowali kilka milionów ludzi w Europie. Do tego Rosjanie a nie mityczni komuniści mordowali tych, którzy pragnęli wolności. Przestańmy powtarzać to, co nam wmawiano w szkołach socjalistycznej i postkomunistycznej Polski
rabe
3 lata temu
i gdzie tu obraza żydów ? chyba że się identyfikują z tą postacią , która za marną sumkę wyda swego brata. do takiej nacji podchodziłbym z dużym dystansem , ale to była zabawa i wielkie oburzenie mija się z celem he he he
joda
3 lata temu
Komuś zależało na zrobieniu zadymy. Proboszcz się nie zgodził więc pewnie wie kto z tą sprawą do niego przychodził. Zrobiła się z tego sprawa polityczna, przynosząca nam wszystkim szkody więc służby powinny interweniować i wszystko wyjaśnić. No chyba, że to z inspiracji "patriotycznych posłów PiS-u", wtedy nic nie wyjaśnią.
Grzegorz
3 lata temu
Wysłuchałbym komentarza jakiegoś etnografa. Przecież to "żywa skamielina". Fragment kultury ludowej. Autentyk. To relikt przeszłości.
pytanie retor...
3 lata temu
Może choć raz doczekałbym się w Wyborczej lub na wp tekstu - jakiegoś wpływowego starczego brata w wierze, może być np. Dawid Warszawski lub ktoś z Żydowskiego Instytutu Historycznego - który stanąłby w obronie Polaków, Powiedział: Nie brnijmy w absurd. Nie nazywajmy wszystkiego antysemityzmem. Dziękujemy za możliwość życia w Polsce przez wieki. Możliwość życia, rozwijania kultury, zdobywania majątków, kształcenia się, która to możliwość została przerwana przez napaść Niemców na Polskę. Doczekam się??
gal
3 lata temu
Niech żyją Żydzi, w swoim kraju i na własny koszt..
As
3 lata temu
A jak powiem prawdę, ze Żydzi wydali na smierć Jezusa Chrystusa, to to będzie antysemityzm?
Jan
3 lata temu
Może dołożyć jeszcze kukłę Bolka
Pandora
3 lata temu
Żydzi nie pozwolą obrażać Judasza,to ich idol.
bEKAuGrL
pandora
3 lata temu
Brawo tradycje trzeba pielęgnować,w przyszłym roku zróbcie dwie kukły,Judasza i Bolka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić