Sąd Najwyższy będzie respektował nieopublikowane wyroki Trybunału

184

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego odniosło się do niepublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Sąd Najwyższy będzie respektował nieopublikowane wyroki Trybunału
(PAP, Dariusz Świecki)

Krótka uchwała przyjęta przez sędziów odnosi się do nieopublikowanego przez rząd orzeczenia TK. Ma to związek z grudniową sytuacją, kiedy Prawo i Sprawiedliwość dokonało nowelizacji ustawy o Trybunale, a ten uznał to posunięcie za niekonstytucyjne.

Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania - głosi cytowana przez RMF24 uchwała.

Według sędziów w uchwale chodzi o "zapewnienie jedności orzecznictwa sądów". Rzecznik Sądu Najwyższego Dariusz Świecki zaznaczył, że niekonstytucyjny przepis z porządku prawnego trwale usuwa tylko publikacja wyroku. Podkreślił jednak, że sędziowie sądów powszechnych i wojskowych przy orzekaniu powinni sugerować się tylko wyrokiem TK i nie czekać na publikację.

Przy wykładni prawa, jeśli sąd ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym on stwierdza, że przepis jest niekonstytucyjny, musi się kierować tym faktem, że tego przepisu nie chroni domniemanie konstytucyjności. To jest tylko taka wskazówka - powiedział podczas konferencji prasowej Świecki.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić