Marta Kwiatkowska| 
aktualizacja 

Sensacja we wrocławskim zoo! Urodził się kuskus niedźwiedzi

10

To wydarzenie na skalę światową! Tylko w czterech ogrodach zoologicznych na świecie żyje ten gatunek torbacza. I właśnie we wrocławskim zoo urodził się maluch.

Sensacja we wrocławskim zoo! Urodził się kuskus niedźwiedzi
(ZOO Wrocław)

Wrocławski ogród zoologiczny sensacyjnymi narodzinami pochwalił się w internecie. Publikując informację o nowym mieszkańcu ogrodu napisano, że "odkrycia" dokonali opiekunowie małych zwierząt, którzy podejrzewali, że w torbie samicy znajduje się maleństwo.

Informacja ta zelektryzowała wszystkich pracowników i wywołała eksplozję radości – napisano w komunikacie.

Euforia powodowana jest faktem, że to bardzo rzadki gatunek zamieszkujący tylko jedną indonezyjską wyspę, Celebes. I naukowcom wciąż zależy na tym, by lepiej go poznać. Zwłaszcza, że w 4 ogrodach zoologicznych na świecie można spotkać tylko 13 przedstawicieli tego gatunku torbacza.

To niezwykłe wydarzenie, jestem szczęśliwy i dumny, bo to kolejny gatunek, który jako pierwszy na świecie rozmnożył się właśnie u nas. W zeszłym roku świętowaliśmy pierwsze, udokumentowane wyklucie się dzioborożca palawańskiego, a teraz mamy kuskusa. Coraz więcej gatunków zwierząt ma szansę przetrwać dzięki ogrodom zoologicznym, w tym dzięki naszemu, wrocławskiemu – powiedział Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Na razie młody kuskus żywi się mlekiem matki. Jak podkreślają przedstawiciele wrocławskiego ogrodu, na 99 proc. nowy mieszkaniec zoo jest samcem. W przyszłości, gdy opuści torbę mamy, z której na razie tylko od czasu do czasy się wychyla, będzie prowadzić dzienny, nadrzewny tryb życia.

Narodziny kuskusa to sukces hodowlany na skalę światową. Sukces poprzedzony przygotowaniami, żeby stworzyć dobre warunki życia tym zwierzętom. Potrzebny jest odpowiedni wybieg, specjalna dieta i profesjonalni opiekunowie – podkreśla zoo we Wrocławiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Niedźwiedź, który jest słodki jak miś
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić