Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Molga
|

Śmierć na izbie przyjęć. Szpital w Sosnowcu miał nawet dyplom "przyjazny dla pacjentów"

0
Podziel się

Mają sprzęt WOŚP, chwalą się certyfikatem "szpital przyjazny pacjentom", dostali 45 mln na budowę bloku operacyjnego, wzrosły im pensje. Jedyne czego brakuje w szpitalu miejskim w Sosnowcu to elementarnego poczucia wrażliwości.

Izba przyjęć szpitala miejskiego w Sosnowcu. Tutaj trafił pacjent, który nie doczekawszy pomocy zmarł.
Izba przyjęć szpitala miejskiego w Sosnowcu. Tutaj trafił pacjent, który nie doczekawszy pomocy zmarł. (WP.PL, WP.PL)
bETYYdhN

To właśnie tu po 9 godzinach oczekiwania na pomoc lekarską 39-letni Krzysztof S. skonał na izbie przyjęć. Mężczyzna mógł mieć zator żyły w nodze, ale wszedł do szpitala o własnych siłach. Słabł z godziny na godzinę, a z jego opuchniętej kończyny sączyła się krew i płyny. Regularnie miała odwiedzać go jedynie sprzątaczka, aby wycierać zabrudzoną podłogę. Kiedy wreszcie zajęli się nim lekarze, jego stan był krytyczny. Zmarł wieczorem.

Umierał 10 kroków od dyżurki

Od tragedii minęły 4 dni i teraz w szpitalu zapadła kłopotliwa cisza. Tylko jedną osobę udało nam się przekonać do rozmowy. Ukradkiem. Kiedy inni nie patrzą.

- Byłam wtedy na porannym dyżurze, nie znam okoliczności śmierci, ale ten człowiek z pewnością mógł być uratowany. Proszę się rozejrzeć, do gabinetów lekarzy jest 10 kroków. Poczekalnia izby przyjęć liczy 20 miejsc. Ja naprawdę nie wiem, jak można nie zauważyć umierającego pacjenta - mówi jedna z pracownic szpitala miejskiego w Sosnowcu.

bETYYdhP

Pokazuje miejsce, w którym na wózku czekał pacjent. To wąski korytarz pomiędzy gabinetami a dyżurką. Przechodzi tędy każdy lekarz i pielęgniarka, którzy dyżurują w izbie. Zazwyczaj nie ma też tłoku, bo izba obsługuje tylko nagłe przypadki. Pacjenci "przychodzący z ulicy" obsługiwani są w rejestracji, a potem trafiają do kolejek przy poradniach specjalistycznych.

Jakim cudem pacjent zmarł na korytarzu, nie otrzymując profesjonalnej pomocy? - To po prostu niemożliwe - wzdycha rozmówczyni i milknie.

Zmowa milczenia

W piątek Dariusz Skłodowski, prezes spółki Sosnowiecki Szpital Miejski zorganizował specjalne spotkanie z personelem. Miały paść na nim ostre słowa, aby każdy, kto ma dyżur, faktycznie interesował się stanem pacjentów. Z pierwszych ustaleń postępowania prowadzonego przez szpital ma wynikać, że feralnego dnia obsada izby przyjęć była w komplecie. Nie wiadomo, w jakim stanie byli pracujący w izbie lekarze. Niektórzy dorabiają w innych placówkach i mogli być przemęczeni.

bETYYdhV

Prezes Skłodowski nie chciał z nami rozmawiać. - Sprawę wyjaśnia prokuratura. Ja teraz muszę już skupiać się na bieżących sprawach - ucina rozmowę i zamyka się w gabinecie.

Trudno uwierzyć. Ten szpital ma dyplom przyjaznego pacjentom

Pacjenci szpitala w Sosnowcu są oburzeni. W poczekalni kilka osób czytało już doniesienia mediów o tragicznej śmierci. - Nie mam słów dla takiego lekceważenia ludzkiego życia. Za co płacimy składki zdrowotne!? Aby na końcu umrzeć w szpitalu, bez pomocy? - denerwuje się pacjentka z ginekologii.

bETYYdhW

- Tu zawsze tak traktowano pacjentów. Żeby lekarz poświęcił komuś czas, trzeba umawiać się na prywatne wizyty. Dopiero gdy jest się pacjentem od konkretnego doktora, można liczyć na dobrą opiekę - dodaje.

Sosnowiecki Szpital Miejski ma certyfikat "Szpital przyjazny pacjentom i rodzinie". Informację wywieszono nawet na kilku tablicach informacyjnych dla pacjentów. Szpital współpracuje i jest doposażony przez z Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (kolejna tablica).

Na pewno placówka nie należy do biednych i niedoinwestowanych. Zaledwie jesienią 2018 roku otwarto tu nowy blok operacyjny. Inwestycja kosztowała ponad 45 mln zł. Poprzedni prezes szpitala informował, że mimo podwyżki pensji w szpitalu brakuje lekarzy i pielęgniarek. Zaoferował lekarzom 80 zł wynagrodzenia za godzinę dyżuru.

bETYYdhX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETYYdiq
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić