ŁD| 

Światowy Dzień Drzemki w Pracy już we wtorek. Szef przymknie tego dnia oko na śpiących pracowników?

39
Podziel się:

We wtorek 12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Ci, którzy utną sobie tego dnia drzemkę, będą mieli dobre usprawiedliwienie, gdy szef przyjdzie z pretensjami.

Drzemka w pracy
Drzemka w pracy (East News)

Drzemka ma zbawienne działanie. W Polsce wielu szefów ciągle jest do niej nastawionych negatywnie, ale w innych krajach nie od dziś wiadomo o korzyściach, jakie przynosi. W Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech ciągle cieszy się popularnością. Coraz bardziej doceniana jest także w USA, gdzie na cześć jej dobroczynnego działania ukuto termin "drzemka mocy" (power nap).

Jakie są korzyści drzemki? Udowodniono, że 15-minutowa drzemka może aż o 30 proc. zmniejszyć ryzyko zachorowana na choroby serca. Redukcja ryzyka to skutek obniżenia stresu w naszym organizmie. Jak wiadomo, to właśnie stres jest główną przyczyną zawałów serca i udarów mózgu.

Wbrew pozorom drzemka wcale nie rozleniwia. Wręcz przeciwnie – pobudza organizm! Pod jej koniec wydzielane są hormony, m.in. adrenalina, które wpływają na lepszą pracę serca i ukrwienie mózgu.

Drzemka zwiększa też kreatywność. Pozwala wyciszyć emocje i przeżycia, wzmagając w ten sposób poziom koncentracji i robiąc miejsce dla nowych pomysłów. Nic dziwnego, że szefowie w niektórych krajach wręcz do niej zachęcają, nie tylko w Światowy Dzień Drzemki w Pracy.

Z drzemki korzystało wielu wybitnych ludzi. Doceniali ją m.in. Winston Churchill, Salvador Dali czy John F. Kennedy, a Leonardo Da Vinci, jeden z najbardziej kreatywnych ludzi w historii, spał ponoć 15 minut co 4 godziny.

Jak wygląda dobra drzemka? Osoby, które chcą uczcić Światowy Dzień Drzemki w Pracy, powinny przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim drzemka nie może być za długa. Trwać powinna nie więcej niż 30 minut. Jednocześnie nie może być krótsza niż 10 minut. I należy się jej wystrzegać po godzinie 18. Dobry moment na drzemkę przychodzi między godziną 13 a 15, kiedy ma miejsce jeden z dwóch w ciągu doby spadków energetycznych (drugi ma miejsce w nocy). Trzymając się tych kilku prostych zasad, zapewnimy sobie maksymalne korzyści, jakie drzemka może przynieść.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Kiedy szef nie patrzy, czyli czas na drzemkę
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić