Albert Kamiński| 

Święto Niepodległości w największych miastach. Najważniejsze informacje

1

Narodowy Dzień Niepodległości będzie 11 listopada 2016 roku świętowany w całej Polsce. W ramach obchodów będą organizowane marsze, biegi oraz innego rodzaju demonstracje i wydarzenia. Odbędą się one m.in. w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu czy Poznaniu. Bez wątpienia jednak największa impreza to marsz niepodległości organizowany od wielu lat w Warszawie. Przedstawiany wszystko, co musicie wiedzieć, chcąc świętować w którymś z największych polskich miast.

<<enter caption here>> on February 27, 2016 in Warsaw, Poland.
<<enter caption here>> on February 27, 2016 in Warsaw, Poland. (Getty Images, Sean Gallup)

Trasa i godzina Marszu Niepodległości. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zaplanowane jest od godziny 12.30 do 20.00. Rozpocznie się mszą w Kościele św. Barbary. Następnie o 14.00 odbędzie się zbiórka przy rondzie Dmowskiego, z którego rozpocznie się przemarsz Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i następnie ul. Siwca, by zakończyć na błoniach Stadionu PGE Narodowego.

W Warszawie odbędzie się także Marsz KOD Niepodległości. Organizowany jest on przez Komitet Obrony Demokracji. Przemarsz ruszy o godzinie 12.30 z Placu Narutowicza. Następnie demonstracja przejdzie ulicami Grójecką oraz Banacha. Tak dotrze do Pola Mokotowskiego.

Patrioci nie tylko będą maszerować ale również pobiegną. To w związku z XXVIII "Biegiem Niepodległości". Jego trasa w tym roku prowadzi przez al. Jana Pawła II (start przy ul. Stawki - jezdnią wschodnią i wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi) – T. Chałubińskiego (jezdnią wschodnią) - al. Niepodległości (jezdnią wschodnią) - zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką - al. Niepodległości (jezdnią zachodnią) – T. Chałubińskiego (jezdnią zachodnią) - al. Jana Pawła II (wiaduktem na Al. Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią - meta przy ul. Stawki).

Zmiany w ruchu w związku z obchodami święta. Kierowcy powinni w stolicy omijać centrum miasta. Tam wiele ulic już od godziny 5 rano będzie zablokowanych. Szczegółowe informacje na temat zmian w organizacji ruchu 11 listopada w Warszawie można znaleźć na stronie urzędu miasta. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej można sprawdzić na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Zobacz także:

W Krakowie pochód wyruszy o godzinie 11.15. Maszerujący pójdą spod katedry na Wawelu w kierunku placu Matejki. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcyjne, w tym jedna z Węgier. Dodatkowo władze miasta zaplanowały śpiewanie patriotycznych pieśni oraz przejazd "Tramwajem patriotycznym", który będzie kursował od 10.30 do 14.30 wokół Plant. Maszerować będą także narodowcy z Trzeciej Drogi. Wyruszą oni z Rynku Głównego w kierunku placu Matejki.

W Łodzi odbędzie się Piknik Niepodległościowy. Organizowany jest on na rynku Manufaktury. Rozpocznie się o 11.00. Będą tam koncerty chóru i pokazy wojskowe. Będzie można także pobiec w 3 Łódzkim Biegu Niepodległości. Jego początek planowany jest na godzinę 11.00 w Parku Piłsudskiego.

We Wrocławiu Parada Niepodległości. Wyruszy ona o godz. 12.30 z Rynku. Trasa obejmie ulice: Gepperta, Kazimierza Wielkiego, plac Dominikański, Skargi, Teatralną, plac Teatralny, Modrzejewskiej i kończyć się będzie na placu Wolności. Na Torze Niskie Łąki zostanie zorganizowany Rajd Niepodległości.

Święto Niepodległości w Poznaniu. Tam, oprócz tradycyjnego zajadania się rogalami świętomarcińskimi, poznaniacy planują również uczestniczyć w obchodach. Rozpoczną się one mszą w Farze Poznańskiej o godz. 9.00. Na Placu Wolności o 10.00 planowany jest koncert orkiestry miejskiej, zaś o 10.30 podziwiać będzie można pokazy grupy rekonstrukcyjnej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić