Agnieszka Owca| 
aktualizacja 

Te ptaki mogą latać prawie rok bez lądowania. Znasz je z Polski

45

Naukowcy ze Szwedzkiego Uniwersytetu z Lund potwierdzili, że jerzyki mogą latać nieprzerwanie przez co najmniej 300 dni.

Te ptaki mogą latać prawie rok bez lądowania. Znasz je z Polski
(Pixabay.com)

Wszystko dzięki minirejestratorom. Ornitolodzy od dawna podejrzewali, że jerzyki spędzają dużo czasu w powietrzu, ale teraz mają dowód. Tuż po wykluciu grupie 13 ptaków założyli znaczniki elektroniczne. Badali ich każdy ruch przez ostatnie dwa lata.

Trzy ptaki nie dotknęły gruntu przez 10 miesięcy. To odkrycie znacznie przesuwa granice tego, co wiemy o fizjologii zwierząt - twierdzi Anders Hedenström z Lund.

Ptaki podczas lotu wytworzyły dodatkowe pióra. Według badaczy świadczy to o wrodzonych predyspozycjach niektórych osobników do dłuższych lotów. Zespół odkrył, że jerzyki fruwające niemal rok różnią się od innych ptaków. Te, które nie spędzały tyle czasu w powietrzu mają krótsze ogony i inaczej wykształcone skrzydła.

Jerzyki lądują tylko po to, by zbudować gniazdo. Większą część życia te małe ptaki spędzają w locie. Piją krople deszczu, drzemią, odżywiają się owadami, a nawet kopulują, nie dotykając Ziemi.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić