Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ten kraj wkrótce zostanie bez wody. Sytuacja jest dramatyczna

2
Podziel się

Palau to wyspiarskie państwo na Pacyfiku, które liczy jedynie 18 tys. mieszkańców. Od miesiąca w kraju panuje susza, za którą odpowiada zjawisko pogodowe zwane El Nino.

Ten kraj wkrótce zostanie bez wody. Sytuacja jest dramatyczna
(flickr.com)
bEUqFGyd

*Z powodu suszy najbardziej cierpią mieszkańcy *Jak czytamy na tvnMeteo, obywatele Palau mają dostęp do wody tylko przez trzy godziny dziennie, a mieszkańcy rejonu Koror nawet krócej. Z powodu jej niedoboru zajęcia w szkołach szybciej się kończą, a w sklepach zaczyna brakować wody butelkowej.

Nie ma słów, żeby opisać nasz codzienny poziom stresu i niepokój o brak wody. Każdego ranka walczymy, żeby jakoś się umyć, zjeść śniadanie i przeżyć dzień z ograniczoną ilością wody, jaką mamy do dyspozycji - czytamy w tvnMeteo wypowiedź Rolyndy Jonathan, mieszkanki Palau i matki dwójki dzieci.

Jeżeli nie nastąpi zmiana pogody, najdalej za trzy tygodnie zupełnie zabraknie wody pitnej. Po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta Tommy’ego Remengesaua z rządem i komitetem ds. zarządzania kryzysowego ukazał się specjalny raport informujący o kryzysowej sytuacji. Władze zaapelowały już o udostępnienie wody do Japonii i Tajwanu. Pomocy ma udzielić także armia USA.

bEUqFGyf

Za ocieplenie na środkowym Pacyfiku odpowiada El Nino. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) poinformowała, że temperatury będą wyższe niż zazwyczaj, a upały w tym regionie będą trwać najkrócej do drugiej połowy tego roku.

bEUqFGyG
KOMENTARZE
(2)
edek
6 lat temu
a ja chcem cipsa ...mmm
dno
6 lat temu
Polska również w najbliższej dekadzie lat zostanie bez wody, gruntowej. Już w czasach Gierka prognozowano susze w obecnych latach, co się potwierdza upalnymi latami i brakiem śniegów zimą. Po to wykonano 140 sztucznych zbiorników retencyjnych oraz tysiące pomniejszych. Miały one gromadzić nadmiar wód i zasilać rzeki w czasie susz. Stworzono sieć przepompowni na ciekach, mających pompować wodę w mniejsze cieki i kanały, podnosząc w ten sposób poziom wód gruntowych. Niestety, przez 26 lat "demokracji"zbiorniki rządy sprywatyzowały,powstały ośrodki wodne i turystyczne,uzdrowiska prywatne. Ci nie dadzą ich upuszczać bo to nie w ich interesach. Zniszczono gospodarkę wodną i melioracyjną, zamieniając to w ochronę środowiska czyli np. żab czy walkę z kornikami, zwolniono fachowców, pozostawiając sztuczne twory domniemanej gospodarki wodnej,WZIR, które są teraz chłopakami do skopania w czasie powodzi. Takie mieliśmy rządy i takich ministrów , "fachowców"!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić