Terroryści mają wiedzę i środki do stworzenia bomby atomowej

0

Na kilka dni przed IV Szczytem Bezpieczeństwa Nuklearnego Yukiya Amano, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zaalarmował o możliwości ataku nuklearnego ze strony dżihadystów. Jego zdaniem mają oni zarówno środki, jak i wiedzę, by przygotować broń masowej zagłady.

Terroryści mają wiedzę i środki do stworzenia bomby atomowej
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Hiromichi Matsuda)

Konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa materiałów nuklearnych. Do zrobienia bomby atomowej wystarczy Ilość plutonu wielkości grejpfruta. Urządzenie stworzone przez dżihadystów byłoby najprawdopodobniej prymitywne, ale zadanie siania zniszczenia i chaosu z pewnością by spełniło.

Bardziej prawdopodobne jest jednak użycie przez ISIS tzw. brudnej bomby. Używając ogólnodostępnych materiałów wybuchowych można rozproszyć inny materiał radioaktywny, który łatwiej zdobyć niż pluton czy uran. Niewielkie ilości promieniotwórczych pierwiastków znajdują się na uniwerytetach, w szpitalach i wielu innych placówkach rozproszonych na całym świecie i pilnowanych w minimalnym stopniu.

Brudna bomba wystarczy, by wpędzić w panikę dowolne miasto świata. A psychologiczne, ekonomiczne i polityczne konsekwencje byłyby olbrzymie - twierdzi Amano cytowany przez "Daily Mail".

31 marca rusza IV Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Przedstawieciele około 50 krajów spotkają się w Waszyngtonie głównie by upewnić się, że wszystkie obiekty atomowe są odpowiednio chronione. A także by ustalić, jak można jeszcze podnieść ich bezpieczeństwo.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić