"The Sun" oskarżył 1/5 muzułmanów o sympatyzowanie z ISIS. Nie chce przeprosić

28

Brytyjski dziennik został oskarżony przez IPSO (Independent Press Standards Organisation) o przedstawienie zakłamanego wyniku ankiety. Nagłówek artykułu opublikowanego w gazecie głosił, że „jeden na pięciu brytyjskich muzułmanów darzy sympatią dżihadystów".

"The Sun" oskarżył 1/5 muzułmanów o sympatyzowanie z ISIS. Nie chce przeprosić
(PAP/EPA, ISLAMIC STATE VIDEO / HANDOUT)

Według IPSO gazeta podała nieprawdziwe informacje. Nagłówek, pod którym opublikowano zdjęcie brytyjskiego członka ISIS, Mohammada Emwaziego, odnosił się do ankiety przeprowadzonej wśród brytyjskich muzułmanów przez "The Sun" po jesiennych atakach terrorystycznych w Paryżu. Jak czytamy w "The Independent", organizacja otrzymała na stronniczy artykuł aż 3 tys. zażaleń.

Ankieta zawierała pytania celowo wprowadzające w błąd. Respondenci odpowiadali na pytanie dotyczące swojej sympatii do tych, którzy „opuszczają Wielką Brytanię, by dołączyć do wojowników w Syrii”. Zdaniem IPSO, "The Sun" nie określiło jednoznacznie, że chodzi o członków ISIS. Muzułmanie poprzez „wojowników” mogli zrozumieć działaczy występujących przeciwko Assadowi lub członków zróżnicowanych grup sunnickich.

"The Sun" nie przyznaje się do błędu. Na swoją obronę podaje fakt, wcześniej przeprowadzana ankieta telefoniczna wyraźnie odnosiła się do ISIS. Według dziennika jednoznacznie określała ona, że przytłaczająca większość tych, którzy opuszczają Wielką Brytanię by przyłączyć się do wojowników w Syrii, przyłączają się do ISIS.

Spór o interpretację wyników ankiety nadal trwa. Do jego rozstrzygnięcia wybrano komitet doradczy o charakterze non-profit „Muslim Engagement & Develoment” (MEND) jako wiodącego skarżącego i podtrzymującego skargę odnośnie tego artykułu. IPSO złożyło również skargę na gazetę "The Times", która powiadomiła o ankiecie "The Sun" w artykule pod tytułem „Jeden na pięciu brytyjskich muzułmanów darzy sympatią ISIS.”

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić