REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Krzysztof Narewski04.07.17 (13:06)

To nie Czarnobyl zmienia zwierzęta w mutantów. Winne są… tabletki antykoncepcyjne

A także produkty do czyszczenia łazienek i inne rzeczy spotykane w kuchni, które trafiają do toalety. To one sprawiają, że ryby zaczynają zmieniać płeć.
Pixabay.com

*Wszystko przez estrogen, który rurami trafia do wody. *Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Exeter. Problem może i brzmi błaho, ale dotyczy nawet jednego na pięciu samców. Skutkiem jest słabnąca produkcja spermy, a w niektórych przypadkach rozpoczęcie procesu powstawania jajeczek. To z kolei może powodować problemy z rozmnażaniem się ryb.

*Skutki nie dotyczą jednak tylko fizjologii. *Samce-transwestyci są mniej agresywni, a to oznacza, że mają problem w zainteresowaniu sobą samic. Zdaniem naukowców zanieczyszczenia mają też wpływ na samą budowę ryb. Estrogen w krwiobiegu uwalnia bowiem wolne rodniki, które mogą uszkodzić serce oraz inne tkanki.

REKLAMA

Pokazujemy, że niektóre chemikalia mogą mieć o wiele poważniejszy wpływ na zdrowie ryb niż do tej pory sądzono – mówi prof. Charles Tyler z Uniwersytetu w Exeter w rozmowie z "Daily Mail"

Estrogen i jemu podobne substancje są zaskakująco często używane. Podczas badania zawartości ścieków znaleziono ponad 200 chemikaliów, które działają podobnie jak kobiecy hormon.

*To już nie pierwszy raz, kiedy eksperci ostrzegają przed estrogenem . *W 2010 roku do podobnego wniosku doszli amerykańscy badacze. Z ich badań wynikało, że ponad 80 proc. samców ryb w rzece Potomak na wschodnim wybrzeżu USA, przez chemikalia, przejawiało cechy typowe dla samic. W ich jądrach znaleziono też jajeczka.

Zobacz też: Cała prawda o pigułkach "po". Kto je kupuje?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij