Jan Muller| 

Porażające skutki uboczne leków

19
1/9

Jak cukierki

Jak cukierki
(Shutterstock.com)
0
0

Według Naczelnej Izby Lekarskiej poza aptekami w ubiegłym roku sprzedano pół miliarda pigułek od "bólu głowy", czy "bólu mięśni". Wiele osób traktuje je jednak jako panaceum na "ból istnienia". Poprawiamy sobie nastrój lekami kupowanymi w supermarkecie, zapominając, że ta lekomania może nas srogo kosztować. Oficjalnie GUS wie "tylko" o 117 ciężkich zatruciach środkami przeciwbólowymi w 2015 r. Większość skutków ubocznych nigdy nie jest zgłaszana.

Gdy weźmiemy za dużo za jednym razem, grożą nam wymioty, zaparcie, zawroty głowy, nadmierna potliwość, mrowienie w stopach i dłoniach i zaburzenia mowy. Przedawkowanie może zakończyć się utratą przytomności, problemami z oddychaniem, spadkiem temperatury ciała, śpiączką, uszkodzeniem mózgu, a na koniec - śmiercią. To jednak ekstremum. Polacy-lekomani prędzej doświadczą symptomów odstawienia, jeżeli będą zwlekać z połknięciem kolejnej pigułki. Jak każdy uzależniony, będą cierpieć na nudności, biegunkę, nerwowość, bóle całego ciała i bezsenność.

2/9

Koszmary senne

0
0

Nocne horrory opisują użytkownicy Ambienu (zolpidem) i Lunesty (zopiklon). Co ciekawe, te środki mogą skłaniać ludzi do wykonywania przez sen różnych czynności, poza standardowym chodzeniem, także jedzenie, uprawianie seksu, dzwonienie przez telefon, a nawet prowadzenie auta. W mediach amerykańskich funkcjonuje nawet określenie "kierowcy Ambien". Często była to konsekwencja - zakazanego - łączenia leków z alkoholem.

3/9

Priapizm

0
0

Priapizm, bo takie jest medyczne określenie tego stanu, mogą jednak wywołać - jako efekt uboczny - leki podawane z innych powodów. Jak czytamy na stronie kliniki [Mayo] (http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/priapism/symptoms-causes/dxc-20208950), ten stan wywołać może branie antydepresantów (jak Prozac), leki na prostatę (alfa-blokery), leki psychotropowe, leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, heparyna), środki hormonalne czy leki podawane w leczeniu ADHD.

4/9

Pomaluj mi świat na niebiesko

0
0

Wielu nowych użytkowników zaczęło dziwić się, że radosnym uciechom w sypialni towarzyszy widzenie świata na niebiesko. To dlatego, że fosfodiesteraza 5 jest bardzo podobna do fosfodiesterazy 6 - enzymu występującego w siatkówce. Zablokowanie tego drugiego może skutkować zaburzeniami percepcji kolorów.

5/9

Ziewający orgazm

0
0

Np. receptory adrenergiczne w okolicy krocza. Stymulowanie ich przez klomipraminę, dodatkowo wzmocnione przez (wywołaną celowo przez lek) dodatkową obecność noradrenaliny, pobudza mięśnie w narządach płciowych kobiet i mężczyzn. Może wywołać silne skurcze, prowadzące do orgazmu, także wytrysku u mężczyzn. Silną stymulację seksualną odczuwa jednak tylko 5 proc. osób biorących ten środek. Ale co z tym ziewaniem? Pismo Canadian Journal of Psychiatry opisało kilka przypadków pacjentów biorących ten antydepresant i szczytujących właśnie w chwili głębokiego ziewania. Hipoteza - bo tylko tym nauka dysponuje obecnie - wskazuje na tlen. Ziewając, wciągamy bardzo dużo powietrza i stymulujemy neuroprzekaźniki w mózgu. Te, wspomagane przez klompraminę, uruchamiają efekt kuli śniegowej.

6/9

Włochaty język

0
0

Z jednej strony to skutek bardzo słabej higieny jamy ustnej czy palenia papierosów. Niestety, może go wywołać także branie leków zawierających zasadowy salicylan bizmutawy. Można go znaleźć w preparatach podawanych przy chorobach układu pokarmowego (np. Pepto-Bismol).

7/9

Kolorowy mocz

0
0

Pomarańczowy strumień da antybiotyk ryfampicyna albo przeciwgruźliczy izoniazyd. Na zielono siusiać będziemy po pomagającej przy nudnościach prometazynie czy metoklopramidzie. Moczopędny triamteren da kolor niebieski, a bakteriobójczy metronidazol dość porażający - czarny. Może już lepiej zjeść trochę buraków, też będzie ciekawie.

8/9

Halucynacje

0
0

Większość znanych i opisanych problemów dotyczy amerykańskich żołnierzy, bo meflochina powstała na zlecenie armii. Stworzono ją w laboratoriach firmy Roche. Odkryte przez dziennikarzy dokumenty wewnętrzne wspominają o 3 tys. przypadkach problemów psychiatrycznych u osób biorących Lariam.

9/9

Amnezja

0
0

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić