Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Ukraińcy: nie było Rzezi Wołyńskiej, była wojna

113
Podziel się:

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej opublikował 380 dokumentów z archiwów KGB i jednego z najważniejszych działaczy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Mykoły Łebeda. Informacje z lat 1942-1947 mają być odpowiedzią Ukrainy na określanie przez Polaków Rzezi Wołyńskiej mianem ludobójstwa.

Ukraińcy: nie było Rzezi Wołyńskiej, była wojna
(PAP, Leszek Szymański)

Zdaniem Ukraińców nie było czegoś takiego jak rzeź, lecz wojna. Pierwszy konflikt miał rozpocząć się tuż po zakończeniu I wojny światowej, drugi zaś, na który przypadały m.in. wydarzenia określane w Polsce Rzezią Wołyńską, na lata 1942-1947. Mają to potwierdzić dane ukraińskiego IPN-u.

Według archiwów konflikty wywołali Polacy. Do działań przeciwko Ukraińcom miały sprowokować ich niemieckie akcje przesiedleńcze na Chełmszczyźnie w 1942 r. Konflikt następnie przeniósł się na Wołyń, a potem do Galicji, gdzie zwalczały się podziemne ruchy - UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) i AK (Armia Krajowa).

Niektórzy naukowcy zarzucają tzw. archiwom Łebeda fałszerstwo. Rmf24 podaje, że opublikowane dokumenty zawierają m.in. relacje świadków polskiego terroru na Chełmszczyźnie i apele UPA do Polaków o wstrzymanie ataków na ukraińskie wsie. Według tych informacji, Polacy mieli także współpracować z Niemcami przy donoszeniu na Ukraińców.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(113)
df
6 lat temu
Niemcy też się tak tłumaczyli "była wojna, wykonywaliśmy rozkazy".
rut
6 lat temu
Nadal chcecie ich bronić i im pomagać? Ohydne morderstwa, niewyobrażalne bestialstwo nazywają wojną. Czyżby w tym czasie Ukraina walczyła z Polską? Nie, to wynaturzeni banderowcy i ich poplecznicy, ziejący nienawiścią (zresztą do dziś) mordowali dzieci, kobiety, starców i wszystkich pozostałych Polaków tylko dlatego, że byli Polakami, a wojnę wykorzystali jako doskonałą okazję dla tego barbarzyństwa.
dsg
6 lat temu
Gdzie komentarze z 14.07 i 15.07???
wqwq
6 lat temu
DLACZEGO USUWACIE KOMENTARZE? ZABOLAŁA WAS PRAWDA
ElaRg bezpart...
6 lat temu
Ten komentarz też nie był prawomyślny?Trudno wspominać, co wyprawiali w Polsce z kobietami i dziećmi Ukraińcy i Łotysze wysługujący się ze szczególnym okrucieństwem Niemcom. Opowiadała o tym moja śp. Mama, która cudem przeżyła Powstanie Warszawskie i II wojnę światową. Ofiary i śmierć z rąk tych zbrodniarzy poniosła nasza rodzina. Groby znaczyły szlak tych zbrodni, niektóre do dzisiejszego dnia są bezimienne, ciała spalono. Nadal cierpnie na mnie skóra i jest mi słabo, gdy wspominam słowa Mamy i Babci. Moje, powojenne pokolenie tę okropną historię poznawało przede wszystkim ze słów dziadków i rodziców.
ElaRG bezpart...
6 lat temu
Przecież chodzi o to, by rzeź Wołyńską nazwać LUDOBÓJSTWEM, bo tym była. Czy Polska może zapomnieć i darować? Pod warunkiem, którego nie spełniono, należy się pokajać. Dobre relacje mogą być, gdy jest taka wola Ukrainy, a czy jest? Słyszałam jedynie przeprosiny w ustach młodej, ukraińskiej pilotki - Nadii Savczenko, rosyjskiego więźnia politycznego i ją było na to stać! Jak widzą to nasi politycy i przede wszystkim ukraińscy? Działania OUN-UPA były czystkami etnicznymi i ludobójstwem! Rocznica rzezi Wołyńskiej przypomina, że tak jak sowieci przez eksterminację 100 tys. Polaków w 1937, tak zbrodniarze OUN-UPA uznali, że Polaków z Kresów trzeba wyprzeć przez eliminację fizyczną i wiemy jak wyglądała! Winnych nie oskarżono i nie skazano, a zbrodnia bez kary zawsze demoralizuje, świadczy o tym zachowanie ukraińskich polityków. Prowokacyjnie stawiają bandytom pomniki i przed nim klękają. Rezygnacja z postawy moralnej daje dziś Polakom szansę na wspólne relacje, a czy wykonalna u Ukraińców?
ElaRG bezpart...
6 lat temu
Wczoraj usuwano mi te komentarze (macie zacięcie), prawda uwiera? Ukraińcy nigdy nie przyznają się do zbrodni i rzezi. Idą w zaparte razem ze swoim rządem. Kit o wojnie można wciskać idiotom, nasze dokumenty świadczą o wyjątkowym okrucieństwie zbrodniarzy, co ich tłumaczy? Na wojnie obowiązują zasady, tylko nie ukraińskich bandytów. Niech tych ich gloryfikujących szlag trafi! Pewne zasady, bo jakieś mają, zachowują najgorsi mafiosi, oszczędzają kobiety i dzieci, NIEKTÓRZY, ci "szanujący godność i honor", oprócz zwyrodnialców. Po bezczelnych informacjach ukraińskiego IPN-u mam odruch wymiotny. Mordercom i ich pogrobowcom życzę, by nigdy nie zaznali spokoju. Moja Mama przeżyła gehennę Powstania Warszawskiego i II wojny światowej, o Ukraińcach wysługujących się Niemcom miała najgorszą opinię, nieporównywalną z Niemcami. Ukraińscy nacjonalistyczni politycy zamiast tłumaczyć zbydlęcenie banderowców, niech biją się w piersi. Gloryfikowanie ich poniża i obraża pamięć pomordowanych Rodaków.
alica
6 lat temu
ciekawe co ukraincy wymyślą aby wyłgać się też z ss-galicjen oraz faktu że wielu ukrainców było katami-strażnikami w obozach koncentracyjnych.
wołyń czeka n...
6 lat temu
ukraińskie kreatury robią wszystko aby wyłgać się z tej hańby i zwalić wszystko na ofiary, Polaków! Najgorsze jest to że mają wsparcie naszego rządu, który,ustami Macierewicza, zwala bezczelnie to ludobójstwo na ruskich. I tak się zakłamuje historię w Polsce i na Ukrainie!
MeaCulpa
6 lat temu
Wojna, wojną a mordowanie cywili z pełnyn okrucieństwem to ?
ja
6 lat temu
Poczytałem parę komentarzy i jestem w głębokim szoku, rozumiem że zbrodnia miała miejsce, pamiętajmy jednak, że MY POLACY robiliśmy dokładnie to samo. Sam mieszkam na wschodzie polski, znam Ukraińców i Białorusinów, nie wszyscy są godni zaufania. Ale niektóre komentarze wykraczają poza zdroworozsądkowość.
Polak
6 lat temu
Parszywe ukraińskie świnie, prowadziliście wojnę z kobietami i dziećmi? Mordując, grabiąc, gwałcąc Polaków. Bestialskie, nieludzkie mordy, to nie jest wojna.
SPOK
6 lat temu
PRZYJDZIE NA WAS CZAS ZOBACZYCIE JESZCZE JAK POLSZA Z WAMI ZROBI PORZĄDEK BANDEROWCY
Gość 87
6 lat temu
Opamiętajcie się wy co ich tu sprowadzacie dla "solidarności" z Majdanem czy dla zysków z "taniej" siły roboczej. W razie rozpierduchy pierwsi będziecie mieć gardła poderżnięte, a dzicz będzie się legitymować waszymi nazwiskami. Np. Komorowscy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić