aktualizacja 

Ukraińcy: nie było Rzezi Wołyńskiej, była wojna

157

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej opublikował 380 dokumentów z archiwów KGB i jednego z najważniejszych działaczy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Mykoły Łebeda. Informacje z lat 1942-1947 mają być odpowiedzią Ukrainy na określanie przez Polaków Rzezi Wołyńskiej mianem ludobójstwa.

Ukraińcy: nie było Rzezi Wołyńskiej, była wojna
(PAP, Leszek Szymański)

Zdaniem Ukraińców nie było czegoś takiego jak rzeź, lecz wojna. Pierwszy konflikt miał rozpocząć się tuż po zakończeniu I wojny światowej, drugi zaś, na który przypadały m.in. wydarzenia określane w Polsce Rzezią Wołyńską, na lata 1942-1947. Mają to potwierdzić dane ukraińskiego IPN-u.

Według archiwów konflikty wywołali Polacy. Do działań przeciwko Ukraińcom miały sprowokować ich niemieckie akcje przesiedleńcze na Chełmszczyźnie w 1942 r. Konflikt następnie przeniósł się na Wołyń, a potem do Galicji, gdzie zwalczały się podziemne ruchy - UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) i AK (Armia Krajowa).

Niektórzy naukowcy zarzucają tzw. archiwom Łebeda fałszerstwo. Rmf24 podaje, że opublikowane dokumenty zawierają m.in. relacje świadków polskiego terroru na Chełmszczyźnie i apele UPA do Polaków o wstrzymanie ataków na ukraińskie wsie. Według tych informacji, Polacy mieli także współpracować z Niemcami przy donoszeniu na Ukraińców.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić