Urodziłeś się w tym miesiącu? Duże ryzyko ADHD

28

Co jest bezpośrednią przyczyną występowania zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi, potocznie zwanego ADHD?

Urodziłeś się w tym miesiącu? Duże ryzyko ADHD
(Shutterstock.com)

Wiele zależy od tego, kiedy się rodzimy. Udowadnia to badanie opublikowane w Journal of Pediatrics". Przeprowadzono je na blisko 400 tys. dzieci w wieku 4 do 17 lat, urodzonych pomiędzy 1997, a 2011 rokiem - informuje "Washington Post".

Płeć nie ma znaczenia. Badania pokazują, że na problemy z ADHD narażone są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Jednak prawdziwą różnicę naukowcy zauważyli, kiedy przeanalizowali daty urodzin badanych dzieci.

Sierpień okazał się być najbardziej newralgicznym miesiącem. To właśnie wtedy urodziło się najwięcej dzieci z ADHD. Z kolei problemy z nadpobudliwością miało aż 4,5 proc badanych dzieci. Natomiast już pośród osób urodzonych we wrześniu współczynnik ten wynosił zaledwie 0,5 proc.

Czy miesiąc urodzin rzeczywiście może wpływać na psychikę dzieci? Naukowcy twierdzą, że nic nie jest wykluczone. Wciąż bowiem niewiele wiadomo o przyczynach występowania ADHD. Mogą to być geny, czynniki środowiskowe, a nawet niska waga w chwili urodzin. Tak więc możliwe jest również znalezienie powiązania między zachorowaniem, a miesiącem urodzin.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić