Kamil Zajęcki| 
aktualizacja 

W jej ciele powoli rośnie drugi szkielet. Umrze w męczarniach

67
Podziel się:

Amerykanka Jasmin Floyd cierpi na postępujące kostniejące zapalenie mięśni (FOP). Jest to niezwykle rzadka i nieuleczalna choroba genetyczna polegająca na niekontrolowanym rozroście tkanki kostnej.

W jej ciele powoli rośnie drugi szkielet. Umrze w męczarniach
(YouTube, cnn)

Jasmin ma zaledwie 23 lata, a już niemal nie może poruszać ramionami. Paraliż kolejnych części ciała to tylko kwestia czasu. Z czasem wszystkie włókna tkanki łącznej i mięśniowej w jej organizmie skostnieją. Pacjenci cierpiący na tę straszliwą chorobę opisują, że jest to uczucie podobne do tego, jakby ktoś zamknął ich w olbrzymiej bryle lodu. Są świadomi, myślą, ale nie mogą się poruszyć.

W jej plecach rośnie drugi kręgosłup. Towarzyszy temu ekstremalny ból. W typowej skali bólu, która kończy się na liczbie 10 to, z czym mierzy się na co dzień Jasmin, plasuje się na samym końcu skali.

Na całym świecie żyje jedynie 800 osób z FOP. Większość pacjentów umiera około 40. roku życia. Zwykle przyczyną śmierci jest dodatkowa kość, która wyrasta wokół płuc lub serca, coraz mocniej krępując ruchy organów. Chorobę powoduje nadmiar białka BMP-4 i niedobór noginy - twierdzą naukowcy. Nie ma na nią lekarstwa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić