Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Olga Wilk
|

W Polsce odkryto pracownię neandertalczyka. Trzeba będzie przepisać podręczniki

161
Podziel się

Pracownię krzemieniarską odkryto w Pietraszynie w województwie śląskim. Jak podkreślają naukowcy, jest to pierwszy tego typu "warsztat" w Europie Środkowej, nie wliczając jaskiń.

W Polsce odkryto pracownię neandertalczyka. Trzeba będzie przepisać podręczniki
(iStock.com)
bEUjuzsR

Neandertalczycy pojawili się na terenie Polski prawdopodobnie 300 tys. lat temu. Ich najstarsze narzędzia kamienne odnalezione nad Wisłą mają ponad 200 tys. lat. W pracowni naliczono 17 tys. wyrobów krzemiennych powstałych 60 tys. lat temu - donosi polsatnews.pl.

Zdaniem naukowców odkrycie stanowi ewenement. Jak podkreśla dr hab. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, dotychczas uważano, że tak duże nagromadzenia narzędzi krzemiennych w jednym miejscu zaczęły się pojawiać później. Tego typu pracownie miał tworzyć dopiero człowiek współczesny między 40 tysiącami a kilkunastoma tysiącami lat temu.

To dowód na bardziej systematyczną i zarazem regularną eksploatację danego obszaru. Znaleziska z Pietraszyna całkowicie przeczą dawnej wizji wykorzystywania terenów otwartych przez neandertalczyków. Wygląda na to, że w tym miejscu pewna społeczność przebywała dłużej, o czym świadczy duża liczba odkrytych zabytków. Oprócz nich wokół znajdowały się też szczątki kości mamuta, nosorożca i konia - wskazuje archeolog.

bEUjuzsT

Naukowiec prowadzi wykopaliska razem z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. Niemieccy eksperci są zaskoczeni śladami długotrwałego zasiedlenia terenu przez neandertalczyków, którzy nie mieszkali w jaskiniach. Przełomowa w tej części Europy jest też rekonstrukcja całego proces tworzenia narzędzia, począwszy od pierwszego uderzenia w blok kamienny po gotowy do użycia wyrób.

Neandertalczycy wykonywali w tym miejscu bardzo niewiele typów narzędzi, co wskazuje, że działania te były uzgodnione społecznie i stosowane do nadrzędnych celów - zapewne część z produktów służyła do cięcia mięsa. Dowodem na to są szczątki zwierząt odkryte tuż obok nich - tłumaczy dr hab. Wiśniewski.

Neandertalczyka nie uważa się za przodka człowieka. Zdaniem większości naukowców gatunek ten należał do wygasłej linii homo sapiens. Badania z ostatnich lat wskazują jednak, że ten przedstawiciel rodzaju Homo ma z nami więcej wspólnego, niż dotąd uważano.

Odkrycia z Pietraszyna potwierdzają, że codzienne życie neandertalczyków dalekie było od obowiązującego modelu. Coraz więcej danych potwierdza silne podobieństwa w różnych sferach aktywności do zachowań, przypisywanych dotychczas wyłącznie ludziom współczesnym anatomicznie - uważa dr hab. Wiśniewski.

bEUjuzsZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Oglądaj też: Odcisk stopy neandertalczyka
bEUjuztu
KOMENTARZE
(161)
((__))
3 lata temu
polski neandertalczyk pisał, śmiał się, uprawiał politykę, prowadził biznes. Był twórcą biznesu i sukcesu. Ale pojawiła się niemka i zwiodła biednego polaka niszcząc jego biznes i nazywała się pazerność. Od wschodu pojawiła się chciwość a od południa dzikość. A potem przyszła religia która wszystkich wymieszała nazywała się nienawiść. I tak zostało do dziś. Chocki klocki myszka miki.
Ftufsdg
3 lata temu
To by pasowało duża część Polaków ma niskie czoła co wyjaśnia ich pochodzenie.
qwerty
3 lata temu
" Badania z ostatnich lat wskazują jednak, że ten przedstawiciel rodzaju Homo ma z nami więcej wspólnego, niż dotąd uważano" No, od razu wiedziałem! Wystarczy popaczeć do TV
bEUjuztv
???
3 lata temu
A może nauka jest jakby niedopracowana?- bo nie tworzył jej Neandertalczyk.
Adiii
3 lata temu
Typowo polskie....Wygineli bo pewnie wykonczył ich zus i podatki ;)
pieron
3 lata temu
Jeżeli na Śląsku to Niemcy powiedzą ,że był Germaninem i mówił językiem staroniemieckim.
L
3 lata temu
L
momo
3 lata temu
Neandertalczycy pojawili się na terenie Polski prawdopodobnie 300 tys. lat temu. ,i rządzili przez 8 lat
Ja
3 lata temu
To pracownia Terleckiego!
miskagliniana
3 lata temu
A wydawało się, ze Neandertalczycy pochodzą z Niemiec?
rezun-one
3 lata temu
Jeszcze trochę i odkopią dwie wieże. Historia zatoczy koło.
taksemysle
3 lata temu
Zastanawia mnie jedno... Jesli Neandertalczycy mieszkali na terenach obecnej Polski to jak sobie radzili z zimami? Czyzby znali juz ogien i sposoby zabezpieczania sie przed zimnem i zima (ubrania, buty, zapasy zywnosci)? Chyba ze mieli futra jak zwierzeta chroniace przed zimnem, a moze zapadali w sen zimowy? A moze bylo tutaj znzcznie cieplej niz teraz co ulatwiloby przetrwanie przez wiele tysiacleci? No i co sie stalo z tym "ociepleniem neandertalskim" Jak przezyli nasi przodkowie tamto ocieplenie ? Jesli ono bylo to CZYM bylo spowodowane? Samochodow chyba nie mieli, miast i przemyslu tez nie.
elka
3 lata temu
Ostatnio dowiedziałam się, że w Afryce nie było mamutów. Można wysunąć dalszy wniosek, że poszczególne części świata nie miały kiedyś połączenia ze sobą i różne gatunki zwierząt, ludzi i przodków ludzi rozwijały się odrębnie w różnych częściach świata.
bEUjuztn
Jannek
3 lata temu
Tam wyrabiano broń do polowań na dinozarły
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić