W tym rankingu to Polacy są liderami

4

Pracujesz na umowę o dzieło lub zlecenie? No właśnie. Dlatego jesteśmy w czołówce "śmieciówek" w UE - wynika z raportu Banku Światowego.

W tym rankingu to Polacy są liderami
(Getty Images, OLI SCARFF)

O zatrudnieniu na czas nieokreślony w Polsce można tylko pomarzyć. Bank Światowy zaprezentował dane dotyczące pracowników tymczasowych na terenie Unii Europejskiej. W rankingu zatrudnionych w ramach tzw. umów śmieciowych zajmujemy... pierwsze miejsce.

Statystycznie co czwarty pracujący jest niepewny o swoją posadę. Pod względem "śmieciówek" wyprzedziliśmy Hiszpanię, która znacznie obniżyła swój ostatni wynik. Zatrudnianie młodych na tego typu umowy to bardzo częste zjawisko w Polsce - mówi Matteo Morgandi, ekonomista Banku Światowego.

Nie ma się czym chwalić. Ten najgorszy w Europie wynik utrzymuje się na poziomie prawie trzydziestu procent od niecałej dekady. Co ciekawe, najmniejszy odsetek zatrudnionych tymczasowo odnotowano w Rumunii. Tam pracę na czas określony ma zaledwie 1 procent wszystkich wykonujących płatne zajęcie.

Minister pracy Elżbieta Rafalska mogła zapoznać się z danymi 30 czerwca. To wtedy odbyło się spotkanie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z przedstawicielami Banku Światowego. Tematem dyskusji było zjawisko dualizmu na rynku pracy, gdy zatrudnienie dzieli społeczeństwo na dwie grupy - spokojnych o swoją pracę i zatrudnionych na umowę cywilnoprawną. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że ta niesprawiedliwość negatywnie odbija się na gospodarce.

Rząd patrzy jednak na przyszłość z optymizmem. Minister Rafalska w poście na Facebooku z 7 czerwca pochwaliła się spadkiem bezrobocia do 9,2 procenta. Napisała w nim: "Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy to wyraźny sygnał, że zaczynamy mieć do czynienia z rynkiem pracownika". Zgodzilibyście się?

Autor: Mateusz Kijek

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić