Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Wielkanoc 2020 w czasie pandemii koronawirusa. Polacy prawie jednomyślni [BADANIE]

36

Przeżywanie Świąt Wielkanocnych czasie pandemii koronawirusa będzie nowym i niekoniecznie przyjemnym doświadczeniem dla Polaków. Resort zdrowia podkreśla, że Wielkanoc 2020 nie jest wymówką dla ignorowania obowiązujących w kraju zasad bezpieczeństwa. Zapytaliśmy Polaków, czy zastosują się do zaleceń i zostaną w domach na święta.

Wielkanoc 2020 w pandemii koronawirusa.
Wielkanoc 2020 w pandemii koronawirusa. (PAP, Javier Cebollada)

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz ostrzega Polaków. Wyjście z domu, wyjazd do rodziny oraz wieloosobowe spotkania w Wielkanoc mogą doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia reguł obowiązujących w Polsce. Dlatego Andrusiewicz apeluje do obywateli, żeby nie lekceważyli obostrzeń w czasie najbliższych świąt.

Wielkanoc 2020. Polacy zostaną w domach?

Badani są w tej kwestii wyjątkowo jednomyślni i - przynajmniej w deklaracjach - bardzo zdyscyplinowani i odpowiedzialni. Aż 88 proc. Polaków twierdzi, że zastosuje się do zaleceń rządu. To oznacza rezygnację z wyjazdu do rodziny, pozostanie w domu i niezapraszanie do siebie nikogo z bliskich.

Zdecydowanie mniejsza grupa chce zaryzykować wyjazd do rodziny. Takie plany ma 7 proc. badanych, a ostatnie 6 proc. respondentów zamierza zaprosić bliskich do swojego domu.

Najbardziej zdyscyplinowaną grupą są osoby powyżej 45. roku życia, 93 proc. z nich zamierza całkowicie zrezygnować z opuszczania domu i kontaktu z bliskimi. Najmniej: ludzie w przedziale wiekowym 18-24 lata, z których 20 proc. zamierza wyjechać na Święta Wielkanocne lub przyjąć u siebie rodzinę.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1064 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 3 – 6 kwietnia 2020 roku.

Zobacz też: Wielkanoc w czasach epidemii. Minister zdrowia podał rekomendację w sprawie świąt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić