Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Wielkie szczęście maleńkiego kraju. Odkryli ogromne złoża ropy i gazu

187
Podziel się:

Nowe pole naftowe może wydźwignąć Bahrajn do pierwszej ligi krajów wydobywających ten surowiec. Jeszcze więcej niż ropy jest tam gazu ziemnego.

Wielkie szczęście maleńkiego kraju. Odkryli ogromne złoża ropy i gazu
(Pxhere)

Arabskie królestwo szacuje zasobność nowych złóż na 80 miliardów baryłek ropy. Gazu ziemnego ma być nawet 560 miliardów metrów sześciennych. Dane pochodzą z raportu dwóch amerykańskich firm, które przebadały nowo odkryte pole Khaleej Al Bahrajn.

Ilości są niebagatelne, niemal podwajają zasoby "czarnego złota" w Bahrajnie. Obecnie kraj ma je na poziomie 125 miliardów baryłek. Jeśli chodzi o gaz, to jego ilość przewyższa wielokrotnie dotychczasowe szacunki, które mówiły o 92 miliardach metrów sześciennych. Zarówno ropa jak i gaz ziemny znajdują się w złożach łupkowych - podaje BBC News.

Teraz mały kraj znad Zatoki Perskiej może urosnąć do roli dużego gracza. Sam jednak nie da rady wydobyciu, dlatego władze liczą na wejście firm z zagranicy, które zagospodarują pole o powierzchni dwóch tysięcy kilometrów kwadratowych. Ogłosił to minister do spraw ropy na konferencji prasowej w Manamie.

Największe zasoby ropy na świecie ma sąsiednia Arabia Saudyjska. Potwierdzona wielkość to 266 miliardów baryłek. Z kolei największy eksporter skroplonego gazu ziemnego - Katar - szacuje swoje zasoby tego surowca na 24 biliony metrów sześciennych.

Zobacz także: Zobacz także: Sieć tuneli w Syrii

Bahrajn podpisał już umowę z amerykańską firmą Halliburton. Porozumienie dotyczy wykonania w tym roku dwóch kolejnych odwiertów rozpoznawczych. W tej chwili Bahrajn wydobywa około 50 tysięcy baryłek ropy dziennie z odkrytego w 1932 roku Pola Bahrajn. Każdego dnia otrzymuje również 150 tysięcy baryłek ze złoża Abu Saafa, które dzieli z Arabią Saudyjską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(187)
poldek
4 lata temu
No to tylko czekac pomocy humanitarnej ze strony USA, oni zawsze pomagają.
Asd
4 lata temu
W latach 60-70 Holendrzy nagle zaczęli wydobywać sporo gazu i zamiast szczęścia - o mało przez to nie zbankrutowali ....
Mój Nick
4 lata temu
Mnie tam zastanawia dlaczego minusy nie działają. Dziwna sprawa...
bolo
4 lata temu
Typowa ściema w krajach OPEC.Limity wydobycia są tam zależne od zadeklarowanych zasobów.Wiele krajów nagle odkryło złoża podwajające zasoby
Grzegorz
4 lata temu
Polska pod względem zasobów gazu łupkowego zajmuje czołowe miejsce w Europie i gdzie to bogactwo-"utonęło" w polityce koncesji ubiegłego rządu.
kopl
4 lata temu
Politycy z PO nie jedno takie pole naftowe wyprowadzili za granicę polski wpędzając naród polski w katastrofalny stan gospodarczy
Jaca1968
4 lata temu
Motoryzacja przestawia się na samochody elektryczne. W związku z tym ropa powinna powoli zacząć tanieć i z roku na rok potencjalny ich majątek w paliwach kopalnych znacznie zmaleje.
sawa
4 lata temu
Bahrajn podpisał umowę z amerykańską firmą; tzn, że nie Bahrajn ma ropę tylko USA !!!
prawda
4 lata temu
E tam .U nas w Polszczy a tak właściwie ...Polin mamy ogromne pokłady czosnku i cebuli , a co za tym idzie wielkie pokłady cwaniactwa, złodziejstwa, oszustwa itd itp.
tatek
4 lata temu
będą kosztować raju jak w Iraku i Syrii
asassasasasas
4 lata temu
Mądrze zrobili dogadując się od razu z USA....inaczej ten szeryf świata gotów tam wjechać na samolotach i okrętach pod pretekstem walki z TERRORYZMEM ;)
Mx
4 lata temu
Pierwsza krowa w dojarni - ale zaszczyt ...
Max
4 lata temu
Pierwsza krowa w dojarni - ale zaszczyt ...
jar
4 lata temu
No to już po ropie !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić