o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|
aktualizacja

Wielkie szczęście maleńkiego kraju. Odkryli ogromne złoża ropy i gazu

187
Podziel się

Nowe pole naftowe może wydźwignąć Bahrajn do pierwszej ligi krajów wydobywających ten surowiec. Jeszcze więcej niż ropy jest tam gazu ziemnego.

Wielkie szczęście maleńkiego kraju. Odkryli ogromne złoża ropy i gazu
(Pxhere)
bDATVrnV

Arabskie królestwo szacuje zasobność nowych złóż na 80 miliardów baryłek ropy. Gazu ziemnego ma być nawet 560 miliardów metrów sześciennych. Dane pochodzą z raportu dwóch amerykańskich firm, które przebadały nowo odkryte pole Khaleej Al Bahrajn.

Ilości są niebagatelne, niemal podwajają zasoby "czarnego złota" w Bahrajnie. Obecnie kraj ma je na poziomie 125 miliardów baryłek. Jeśli chodzi o gaz, to jego ilość przewyższa wielokrotnie dotychczasowe szacunki, które mówiły o 92 miliardach metrów sześciennych. Zarówno ropa jak i gaz ziemny znajdują się w złożach łupkowych - podaje BBC News.

Teraz mały kraj znad Zatoki Perskiej może urosnąć do roli dużego gracza. Sam jednak nie da rady wydobyciu, dlatego władze liczą na wejście firm z zagranicy, które zagospodarują pole o powierzchni dwóch tysięcy kilometrów kwadratowych. Ogłosił to minister do spraw ropy na konferencji prasowej w Manamie.

bDATVrnX

Największe zasoby ropy na świecie ma sąsiednia Arabia Saudyjska. Potwierdzona wielkość to 266 miliardów baryłek. Z kolei największy eksporter skroplonego gazu ziemnego - Katar - szacuje swoje zasoby tego surowca na 24 biliony metrów sześciennych.

Zobacz także: Zobacz także: Sieć tuneli w Syrii

Bahrajn podpisał już umowę z amerykańską firmą Halliburton. Porozumienie dotyczy wykonania w tym roku dwóch kolejnych odwiertów rozpoznawczych. W tej chwili Bahrajn wydobywa około 50 tysięcy baryłek ropy dziennie z odkrytego w 1932 roku Pola Bahrajn. Każdego dnia otrzymuje również 150 tysięcy baryłek ze złoża Abu Saafa, które dzieli z Arabią Saudyjską.

bDATVrod

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDATVroy
KOMENTARZE
(187)
123
3 lata temu
Czy to znaczy że Wielki Brat będzie chciał tam wprowadzić DEMOKRACJĘ
Edzia4
3 lata temu
Uwaga wzywam wszystkie sily USA potrzebna bratnia interwencja :)*
Marik1234
3 lata temu
To już wiem gdzie USA przeprowadzi kolejną misje stabilizacyjną. Hyhy
bDATVroz
Fic
3 lata temu
Tylko patrzeć jak Amerykanie pojadą tam bronią wprowadzić tam demokrację
juz współczuj...
3 lata temu
niebawiem nadjedzie tam na czołgach demokracja zza głebokiej wody
Najnowsze komentarze (187)
poldek
3 lata temu
No to tylko czekac pomocy humanitarnej ze strony USA, oni zawsze pomagają.
Asd
3 lata temu
W latach 60-70 Holendrzy nagle zaczęli wydobywać sporo gazu i zamiast szczęścia - o mało przez to nie zbankrutowali ....
Mój Nick
3 lata temu
Mnie tam zastanawia dlaczego minusy nie działają. Dziwna sprawa...
bolo
3 lata temu
Typowa ściema w krajach OPEC.Limity wydobycia są tam zależne od zadeklarowanych zasobów.Wiele krajów nagle odkryło złoża podwajające zasoby
Grzegorz
3 lata temu
Polska pod względem zasobów gazu łupkowego zajmuje czołowe miejsce w Europie i gdzie to bogactwo-"utonęło" w polityce koncesji ubiegłego rządu.
kopl
3 lata temu
Politycy z PO nie jedno takie pole naftowe wyprowadzili za granicę polski wpędzając naród polski w katastrofalny stan gospodarczy
Jaca1968
3 lata temu
Motoryzacja przestawia się na samochody elektryczne. W związku z tym ropa powinna powoli zacząć tanieć i z roku na rok potencjalny ich majątek w paliwach kopalnych znacznie zmaleje.
sawa
3 lata temu
Bahrajn podpisał umowę z amerykańską firmą; tzn, że nie Bahrajn ma ropę tylko USA !!!
bDATVror
prawda
3 lata temu
E tam .U nas w Polszczy a tak właściwie ...Polin mamy ogromne pokłady czosnku i cebuli , a co za tym idzie wielkie pokłady cwaniactwa, złodziejstwa, oszustwa itd itp.
tatek
3 lata temu
będą kosztować raju jak w Iraku i Syrii
asassasasasas
3 lata temu
Mądrze zrobili dogadując się od razu z USA....inaczej ten szeryf świata gotów tam wjechać na samolotach i okrętach pod pretekstem walki z TERRORYZMEM ;)
Mx
3 lata temu
Pierwsza krowa w dojarni - ale zaszczyt ...
Max
3 lata temu
Pierwsza krowa w dojarni - ale zaszczyt ...
jar
3 lata temu
No to już po ropie !
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić