Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Wścieklizna w Szczecinie. 1/4 miasta "obszarem zagrożonym"

8
Podziel się:

Tablice z ostrzeżeniem pojawiły się na wjazdach do Szczecina. Wszystko z powodu chorego nietoperza, którego znalazł jeden z mieszkańców.

Wścieklizna w Szczecinie. 1/4 miasta "obszarem zagrożonym"
(PAP)

Osłabione zwierzę na obrzeżach lasku Arkońskiego znalazł przechodzień. Próbował pomóc mu sam, jednak gdy stan nietoperza się pogorszył, zaniósł zwierzę do lecznicy. Tam nietoperz padł. Po badaniach okazało się, że był nosicielem wścieklizny. Potencjalnym zagrożeniem są też inne dzikie zwierzęta.

Proszę nie dotykać wiewiórek, jeży w ogrodach ani nietoperzy, które ostatnio nagminnie wlatują do mieszkań, piwnic czy klatek schodowych - ostrzega Marzena Białowolska z Fundacji "Dzika Ostoja" ze Szczecina.

Wprowadzono tzw. "obszar zagrożony". Trzymiesięczna kwarantanna obejmuje jedną czwartą miasta. Zgodnie z decyzją powiatowego specjalisty ds. weterynarii za obszar zagrożony uznany został teren od osiedla Zawadzkiego po Niebuszewo, Centrum i Turzyn. Właściciele psów mają obowiązek wyprowadzać zwierzęta na smyczy. Z kolei koty powinny być trzymane w zamknięciu. W ten sposób ograniczona zostanie możliwość kontaktu czworonogów z kolejnymi nietoperzami, które również mogą być zarażone wścieklizną.

Nie popadajmy też w paranoję i nie przepędzajmy z ogrodów jeży, tylko dlatego, że potencjalnie mogłyby być chore. Po prostu zachowajmy ostrożność - radzi Marzena Białowolska z Fundacji "Dzika Ostoja" ze Szczecina.

W razie wątpliwości należny wezwać straż miejską, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub sanepid. O zarażeniu wścieklizną może świadczyć mrowienie w miejscu ugryzienia. Pojawia się gorączka, ból w potylicy, wymioty, halucynacje. U zwierząt występuje nadmierne pobudzenie, ślinotok, światło i wodowstręt.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
FRYGOMAN
6 lat temu
a WSZYSTKO TO WINA PREZYDENTA TEGO WSCIEKLEGO MIASTA. PIERWSZY NIETOPERZ WYLECIAL Z FRYGI. A PROPOS FRYGI MOWI RZECZNIK DO PREZYDENTA TEGO MIASTA NIE BADZ JAK FRYGA..... ????? PYTA ZDZWIONY PREZYDENT "NIE PEKAJ".
weź tu ludzio...
6 lat temu
KOD jest pretekstem . Manipulacja jest ludziom potrzebna do - ustawienia się w roli pokrzywdzonych - Taki Szczeciński masochizm . Ludzie wolą być po stronie skrzywdzonych - bo zwycięscy są w pogardzie .
belzi
6 lat temu
Nawet nietoperz podłapał od PIS-dzielców wścieklice.
ziom
6 lat temu
Nietoperz zapisał się do PIS-u i od razu dostał wścieklizny,zresztą jak i cała reszta z tej sekty.
Jan
6 lat temu
Czy nietoperze wiedzą o kwarantannie???
ASh
6 lat temu
Ooooo Petru wyleciał na łowy ? :D
ed
6 lat temu
W Gdańsku KOD zainfekował wścieklizną niemal 100% ludzi.
agraf
6 lat temu
Znowu jakisz marsz KOD w Szczecinie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić