Robert Czykiel| 

Wybory prezydenckie 2020. Jacek Sasin: data 10 maja obowiązuje

3

Na razie nic się nie zmieniło w sprawie wyborów prezydenckich i mają się odbyć 10 maja. Przesunięcie ich o kilka tygodni jednak zakłada ustawa, która jest w senacie.

Wybory prezydenckie 2020. Nadal obowiązuje data 10 maja
Wybory prezydenckie 2020. Nadal obowiązuje data 10 maja (PAP, Tytus Żmijewski)

Politycy cały czas toczą spór o nadchodzące wybory prezydenckie. Rząd oraz prezydent Andrzej Duda chcą, by odbyły się w formie korespondencyjnej. Opozycja z kolei uważa, że to zagraża bezpieczeństwu Polaków i chcą przełożenia ich na inny termin.

Wybory prezydenckie 2020 na razie 10 maja

W programie "Gość Wydarzeń" w telewizji Polsat News głos zabrał Jacek Sasin. Wicepremier i minister aktywów państwowych przyznał, że w obecnej chwili obowiązuje dotychczasowa data wyborów prezydenckich.

To przede wszystkim decyzja marszałek Sejmu, to ona obwieściła wybory na 10 maja. Ta data obowiązuje - przyznał Sasin.

Wicepremier jednak dodał, że jest możliwe przesunięcie wyborów o kilka tygodni. Takie rozwiązanie daje jednak ustawa, która od kilkunastu dni jest w Senacie.

Dopiero, gdyby została przyjęta ustawa, która jest w tej chwili w Senacie, dotycząca wyborów korespondencyjnych, ona daje pani marszałek możliwość przesunięcia tych wyborów, ale tylko w ramach terminów czerwcowych - do 23 czerwca - tłumaczy.

Poczta Polska już poprosiła samorządy o przekazanie danych wyborców, co spotkało się z dużym oburzeniem. Zlecono także druk kart wyborczych. Nadal jednak nie ma ustawy o wyborach korespondencyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić